Rumuński gangster, wygrał ekstradycję do Rumunii z UK

Rumuński gangster, wygrał ekstradycję do Rumunii z UK

 

Rumuński gangster, który został skazany za usiłowanie zabójstwa w swojej ojczyźnie, uciekł do Wielkiej Brytanii, aby uniknąć sprawiedliwości i pozostanie na wolności dzięki prawom człowieka.

Gangster Adrian Preda, lat 36, został skazany na dziewięć i pół roku więzienia w Rumunii za usiłowanie zabójstwa, szantaż i zorganizowaną przestępczość.

Ale mistrz walki w klatce uciekł, nie płacąc kaucji i wymykając się do Wielkiej Brytanii. Teraz sędzia wydał wyrok odrzucający jego ekstradycję do domu – w razie gdyby przepełnione więzienia w Rumunii naruszyły jego prawo do uniknięcia „poniżającego” traktowania.

Sędzia okręgowy Robin McPhee, w Westminster Magistrates ‚Court, powiedział Preda: „Jesteś wolny.”

Preda jest najnowszym z serii rumuńskich przestępców wykorzystujących lukę prawną, aby najpierw udać się do Wielkiej Brytanii, aby następnie wykorzystać prawa człowieka, aby zapobiec odesłaniu do ojczyzny.

Jego gang – „Sportowcy” – zalał Europę heroiną wartą ponad 2 miliony funtów, ukradł karabiny maszynowe i pistolety z rumuńskiej bazy wojskowej i był znany z tego, że strzelali do przeciwników na ulicach.Jego gang został skazany na łączną karę więzienia 220 lat, a wyrok Predy został zredukowany do pięciu lat i sześciu miesięcy w grudniu 2016 r. w rumuńskim Sądzie Najwyższym.

Niewytłumaczalnie, został on zwolniony za kaucją podczas wcześniejszej rozprawy i najwyraźniej nikt nie pomyślał o uchyleniu tej decyzji – tak więc Preda szybko opuścił kraj. 9 stycznia br. Oddał się w ręce policji i został aresztowany na podstawie europejskiego nakazu aresztowania (ENA). Otrzymał opaskę elektroniczną i i nałożono na niego godzinę policyjną w oczekiwaniu na przesłuchanie ekstradycyjne.

We wtorek sądowi powiedziano, że ekstradycja Predy do Rumunii w celu odbycia kary może stanowić naruszenie Artykułu 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje stosowania tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania.

Deputowany torys Tim Loughton, członek komisji spraw wewnętrznych, powiedział: „To orzeczenie sprawia, że ​​nasze sądy są pośmiewiskiem w Europie.”

Konrad W.

 

7 kwietnia 2018