Rumuński gang skradł biżuterię na £ 3 mln w Wielkiej Brytanii

Rumuński gang skradł biżuterię na £ 3 mln w Wielkiej Brytanii

 

Rumuński gang „Crime Academy” został skazany w sumie na prawie 50 lat za serię rabunków biżuterii o wartości ponad 3 milionów funtów.

Przestępcy przeprowadzali te napady z bronią w ręku.

Sześcioosobowy gang mężczyzn przeprowadzał naloty w całym kraju, gdzie jednorazowo zrabował zegarki warte £ 400,000 w Beaverbrooks w Stoke-on-Trent.

Gang, skazany na 47 lat więzienia, rozbił namioty o kilka mil od miejsca zbrodni i zakopał wszelkie odpady, aby ukryć ich DNA.

Cztery osoby z gangu – wszystkie pochodzące z Rumunii – zostały skazane na osiem lat i dwa miesiące więzienia za spiskowanie w celu popełnienia włamań.

Vasile Daniel Cardos, 26, z Halesowen Street, Rowley Regis , Bogdan Costel Neagu, 24, Silvu Ioan Acatrinei, 20 i Andrei Florin Tifui, 28, wszyscy bez stałego adresu zamieszkania.

Ioan Bucuresteanu, 24, także bez stałego adresu, został skazany na osiem lat za to samo przestępstwo.

Szósty gangster, Ioachim Karp, 19, bez stałego adresu, został skazany na sześć lat i sześć miesięcy za poważne włamania i konspiracje.

Sąd Crown Court w Stoke usłyszał, że ich „skrupulatnie zaplanowane” napady odbyły się w 11 seriach w okresie od listopada 2015 do września 2016 roku.

Detektyw Ricky Fields, z Staffordshire Police, powiedział, że gang podpalał samochody i opony, aby odciągnąć uwagę władz, a także ustawiał kable przemysłowe w poprzek drogi, aby spowolnić dotarcie policji na miejsce przestępstw.

Warto podkreślić, iż rumuński „Crime Academy”, ustalił sobie kod dla swoich członków i trenował techniki, takie jak unikanie bycia śledzonym czy ukrywanie kryminalistycznych dowodów.

Sędzia powiedział: „To była bardzo dobrze zorganizowana grupa rumuńskich przestępców, którą dzięki ogromnej współpracy oraz partnerstwa między wszystkimi służbami, udało się doprowadzić do sprawiedliwości.

Funkcjonariusze policji w całym kraju niestrudzenie i pilnie pracowali, aby osiągnąć ten wynik w sądzie.”

Siódmy mężczyzna ma zostać skazany w dniu 28 marca.

Klaudia S.

Zobacz jedno z ich włamań

26 marca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Crime