Rumuńscy przestępcy nie będą deportowani z UK

Rumuńscy przestępcy nie będą deportowani z UK

 

Dwóch rumuńskich przestępców, którzy wślizgnęli się do Wielkiej Brytanii, nie można poddać ekstradycji na podstawie praw człowieka, ponieważ cele więzienne w ich kraju są zbyt małe

Brytyjscy sędziowie mówią, że ciasne warunki są sprzeczne z orzeczeniami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Sąd nalega, aby więźniowie mieli prawo do „przestrzeni osobistej” około trzech metrów kwadratowych.

Rumunów czeka odsiadka wszystkich lub większości wyroków w celach o rozmiarze dwóch metrów kwadratowych. Sędziowie w High Court w Londynie chcą zapewnień, że mężczyźni będą mieli więcej miejsca, zanim złożą wnioski o ekstradycję.

Orzeczenie opóźniło usunięcie tej pary z Wielkiej Brytanii – ściągając z podatników koszty sądowe i pomocy prawnej.

Lord Justice Irwin i pan Justice Collins zostali poinformowani, że Rumuni – Ionel-Remus Grecu i Cosmin-Ionut Bagarea – zostaną wysłani do półotwartych więzień.

W więzieniach znajdują się strefy dla palących, odblokowane miejsca do spacerów, telefony i do dziesięciu godzin odwiedzin w miesiącu.

W ofercie znajdują się również obiekty edukacyjne i kulturalne, pomoc społeczna i szkolenia zawodowe poza więzieniem. Dokumenty sądowe pokazują, że obaj mężczyźni zostaną przeniesieni do cel o powierzchni dwóch metrów kwadratowych w Rumunii.

Prawnicy obu tych mężczyzn twierdzą, że brak przestrzeni osobistej naruszyłby Artykuł 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje tortur i nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania.

Powiedział, że „wysoce niepożądane byłoby, gdyby ekstradycja do Rumunii zatrzymała się”.

Powiedział jednak, że proces ten został wstrzymany, aby dać władzom rumuńskim szansę zagwarantowania trzech metrów kwadratowych dla mężczyzn.Theresa May po cichu porzuciła plany uchylenia się UK przed jurysdykcją Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – który nie należy do Unii Europejskiej – dopóki negocjacje w sprawie Brexitu nie zostaną zakończone.

Jako minister spraw wewnętrznych zgłosiła obawy dotyczące ETPC po tym, jak zablokował rząd przed wydaleniem Abu Qatada.Oczekuje się, że ruch ten utrzyma jurysdykcję sądu do 2022 r. – do końca tego parlamentu.

Premier zaprezentowała szczegóły oferty dla 3,2 miliona obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii, mających na celu zapewnienie ich, że ich prawa nie będą zagrożone.Większość automatycznie zakwalifikuje się do nowego „statusu osoby osiedlonej”, gdy będą w Wielkiej Brytanii pięć lat, co zagwarantuje im prawo do korzystania z usług publicznych przez całe życie.

Jednak źródła rządowe stwierdziły, że pakiet umożliwi urzędnikom zidentyfikowanie „poważnych i upartych przestępców” z państw UE, którzy następnie zostaną poddani deportacji.

Minister ds. Brexit David Davis powiedział, że nie przewiduje, aby ktokolwiek miał być deportowany, chyba że popełnili przestępstwo lub [stanowią] jakiś problem dla bezpieczeństwa.

Katarzyna Cz

 

24 listopada 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK