Powiekszaja strefe platna diesla w Londynie

Powiekszaja strefe platna diesla w Londynie

 

Strefa ultra niskiej emisji w Londynie rozszerza się na północ i południe – 18 razy większa niż pierwotnie proponowano – kosztując 12,50 funtów opłaty dla kierowców bez zniżek dla mieszkańców

Kierowców samochodów i furgonetek na ogromnym terenie Londynu czekają dzienne opłaty w wysokości 12,50 funtów w ramach przedstawionych dziś planów ekspansji strefy ultra niskich emisji.

Burmistrz Sadiq Khan potwierdził, że ULEZ – wprowadzony w środkowym Londynie w przyszłym roku – rozszerzy się, aby objąć obszar otoczony północnymi i południowymi drogami od października 2021 roku.

Oznacza to, że ci, którzy kierują starszymi pojazdami w dużej części Londynu – obszar 18 razy większy niż strefa centralna – będą musieli zapłacić dzienną opłatę w wysokości 12,50 funtów, jeśli skorzystają z samochodów.

Transport for London potwierdził, że mieszkańcy nie otrzymają zniżki na opłatę, a osoby mieszkające w strefie będą musiały uiścić pełną opłatę, jeśli skorzystają z samochodu w dowolnym momencie dowolnego dnia od 2021 roku.

Oznaczałoby to, że ci, którzy mieszkają w strefie, mogliby zapłacić 12,50 funtów, jeśli raz w ciągu dnia użyliby samochodu, aby zawieźć dzieci do szkoły.

Opłaty ULEZ w całym Londynie będą dotyczyły pojazdów, które nie spełniają określonych norm emisji i będą nadzorowane przez stołeczną sieć kamer ANPR.

W 2021 r. właściciele samochodów z silnikami benzynowymi, które mają więcej niż 15 lat i pojazdów z dieslem, które mają więcej niż sześć lat, będą musieli zapłacić 12,50 funtów za korzystanie z nich w Londynie. Szacuje się, że rozszerzona strefa każdego dnia może wpłynąć na dodatkowe 100 000 samochodów, 35 000 samochodów dostawczych i 3000 ciężarówek, powiedział urząd miasta.

Zgodnie z obecnymi zasadami ULEZ, każdy mieszkaniec strefy będzie mógł się zarejestrować, aby otrzymać zniżkę w wysokości 100%. Jest to dostępne tylko w ograniczonym w czasie-tzw. „okresie wygaśnięcia” od 8 kwietnia 2019 r. do 24 października 2021 r. – data rozszerzenia ULEZ na północ i południe. TfL potwierdził, że od 25 października 2021 r. mieszkańcy będą musieli płacić pełną dzienną opłatę ULEZ za kierowanie pojazdem w strefie, jeśli nie spełnia on wymaganych standardów.

 

Pan Khan wydał ogłoszenie w piątek, rozpoczynając nowe badanie w celu pomiaru wpływu strategii zmniejszania zanieczyszczenia powietrza na zdrowie dzieci w Londynie i Luton. Burmistrz ujawnił także plany zacieśnienia norm dla najbardziej zanieczyszczających ciężkich pojazdów, w tym autobusów, autokarów i ciężarówek w całym Londynie od października 2020 r.

Potwierdzenie rozszerzonej strefy ultra niskiej emisji pojawiło się po tym, jak badania wykazały, że szkody zdrowotne powodowane przez samochody osobowe i dostawcze w Wielkiej Brytanii kosztują NHS i społeczeństwo 6 miliardów funtów rocznie, z rachunkiem w samym Londynie wynoszącym 650 milionów funtów. Urzędnicy stwierdzili, że rozszerzenie ULEZ i bardziej rygorystyczne normy dla ciężkich pojazdów w całym Londynie spowodowałoby, że ponad 100 000 londyńczyków nie będzie już żyło na obszarach przekraczających prawne limity jakości powietrza w 2021 r., a we wszystkich obszarach w stolicy ma nastąpić redukcja zanieczyszczeń.

Nicholas Lyes, rzecznik prasowy  przepisów drogowych RAC powiedział, że rozbudowa, która obejmie ogromne obszary mieszkalne na północnym i południowym obwodzie, daje mieszkańcom i właścicielom małych firm bardzo mało czasu na zakup pojazdów zgodnych z normami emisyjnymi burmistrza.

Potwierdzenie ekspansji następuje po ogłoszeniu w czwartek przez rząd UK, że ​​wprowadzi on nowe rozporządzenie, które będzie karać producentów samochodów, przyłapanych na dostosowywaniu urządzeń do ich samochodów w celu zatuszowania rzeczywistych wyników emisji. Rozporządzenie o pojazdach drogowych zostanie wprowadzone 1 lipca 2018 r. i da rządowi uprawnienia do ukarania producentów grzywną w wysokości do 50 000 funtów dla każdego pojazdu wyposażonego w urządzenia do oszukiwania emisji.

Dalsze środki mające na celu zmniejszenie wpływu zanieczyszczenia pojazdów na powietrze, którym oddychamy, obejmują proponowany zakaz sprzedaży nowych samochodów benzynowych, diesla i samochodów hybrydowych w 2040 r., strefy czystego powietrza w innych dużych miastach w Wielkiej Brytanii oraz bardziej rygorystyczne kontrole w ramach niedawno zaktualizowanego testu MOT.

Katarzyna Cz.

Photo/daily mail

 

 

9 czerwca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Manchester