Rozliczenie Brexitu. May oferuje 18mld, Bruksela żąda 88mld

Impas Brexitu. Premier May oferuje 18 mld , Bruksela żąda 88.

 

Unia Europejska odrzuca 18 miliardów jakie zaproponowała Premier Wielkiej Brytanii pani Theresa May w zapłacie w związku rozliczenie opuszczenia Unii Europejskiej.

Premier zaoferowałą niemieckiej kanclerz Angela Merkel 18 miliardów w tym tygodniu, aby wypełnić czarną dziurę w budżecie po opuszczeniu przez Brytyjczyków bloku w marcu 2019 r.

Urzędnicy z Wielkiej Brytanii wyliczyli 18 miliardów euro (20 miliardów EUR), aby zapewnić, że żadne państwo członkowskie nie będzie musiało płacić więcej w budżecie UE ani otrzymywać od niego pieniędzy mniej niż do roku 2020, co oznacza koniec długoterminowego okresu planowania budżetowego UE.

Oferta pani Premier Maj na celu złamanie trzech miesięcy impasu w negocjacjach, ale szefowie UE powiedzieli, że Wielka Brytania ma zapłacić do 88 mld funtów do Bloku, przy czym kwota netto jest w wysokości 53,3 mld funtów netto po odjęciu brytyjskich wpływów.

 

Angela Merkel jest jedną z wyrażniejszych europejskich przywódców, jeśli chodzi o egzekwowanie prawodawstwa Brexit, ostrzegając w ubiegłym miesiącu, że Wielka Brytania ma „obowiązki”, za które musi zapłacić.

W czerwcu Komisja Europejska wydała długą listę organów i funduszy, które uważa, że ​​Wielka Brytania musi wnieść wkład w ramach projektu Brexit. Obejmowały one płatności w ramach Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Centralnego, Europejskiego Funduszu Rozwoju, kontraktu dla uchodźców z UE i Turcji oraz dla brytyjskich nauczycieli oddelegowanych do europejskich szkół do roku 2021.

Konrad W

 

20 września 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka