Prep lekarstwo na HIV w Szkocji dostępne. Rośnie ilość chorych

Rośnie ilość chorych HIV w Szkocji, dostaną lekarstwo

 

The Scottish Medicines Consortium (SMC) dało zgodę na leczenie ludzi chorych na HIV lekarstwem pod nazwą jako Prep.

Naukowcy odkryli, że jedna dzienna dawka leku może uchronić ludzi przed zarażeniem się wirusem HIV. Oznacza to, że Szkocja staje się pierwszym miejscem w Wielkiej Brytanii gdzie będzie można używać tego leku.

Działacze do spraw walki z wirusem HIV ogłosili, że to wreszcie odważny krok aby doprowadzić do zmniejszenia rozprzestrzeniania się wirusa. Szacują oni, że około 1900 osób, na północy od granicy może skorzystać z leku.

Leki anty-retro wirusowe są już dopuszczone dla ludzi, u których zdiagnozowano HIV w Szkocji jednak decyzja Scottish Medicines Consortium na temat nowego leku dotyczą wykorzystywania preferencyjnego wśród ludzi.

 

Przewodniczący SMC Dr Alan MacDonald powiedział:

„ Kiedy lek PREP będzie stosowany razem z bezpieczniejszymi praktykami seksualnymi może on  przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się HIV,  co jest w ciągłej priorytetem dla rządu szkockiego.”

 SMC chairman Dr Alan MacDonald said: „[Prep] when used together with safer sex practices may help to reduce the spread of HIV, which is an ongoing priority for the Scottish government.

Niebieska pigułka PrEP ochrania komórki w organizmie a biorąc ją codziennie stwierdzono iż zmniejsza ryzyko zakażenia HIV aż o 86%.

Lekarstwo  obecnie jest stosowane w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Francji.

Wszystkie placówki NHS w Szkocji muszą teraz przestrzegać zaleceń SMC i upewnić się, że tabletka Prep będzie dostępna dla tych, którzy jej potrzebują.

Robert McKay, krajowy dyrektor do Terrence Higgins Trust Szkocji, powiedział, że akceptacja tego lekarstwa może uratować tysiące ludzi. Powiedział jednak : „Dzisiaj w Szkocji powstała historia w walce z epidemią HIV”

 Robert McKay, the national director for the Terrence Higgins Trust Scotland, said the move could save the health service thousands of pounds.

„Today, Scotland has made history in the fight against the HIV epidemic,” he said.

Wcześniej szef HIV Szkocji George Valiotis powiedział, że istnieje coraz większe zapotrzebowanie na leczeniu w Szkocji. Najnowsze dane z Health Protection Scotland pokazują iż 285 nowych przypadków HIV odnotowano tylko w jednym roku 2016 roku

Konrad W

 

11 kwietnia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Szkocja