Rosja nie przestraszy Brytanii, Minister Obrony Narodowej

Rosja nie przestraszy Wielkiej Brytanii, Minister Obrony Narodowej

 

Wielka Brytania nie będzie siedzieć „posłusznie” i pozwalać Putinowi na „znęcanie się” nad światem, mówi Gavin Williamson, który wzywa Wielką Brytanię do „przebudzenia się” w obliczu zagrożenia stwarzanego przez Rosję

Williamson stwierdził, że Kreml ma „wrogie zamiary” wobec UK i że trzeba „odpowiedzieć na to, co robi Putin” po szokującej konferencji prasowej w zeszłym tygodniu. Moskiewski przywódca powiedział, że nowo opracowana międzykontynentalna rakieta balistyczna o „nieograniczonym zasięgu” nie może zostać przechwycona przez żaden system antyrakietowy na ziemi.

Była to jedna z kilku nowych technologii wojskowych ujawnionych podczas jego przemówienia na temat państwa – w tym pocisków rakietowych napędzanych energią jądrową, podwodnego dronu napędzanego energią jądrową i nowego pocisku hipersonicznego, który najwyraźniej nie ma odpowiednika.

Po dalszych pytaniach o to, czy Rosja spróbuje pogrążyć świat w „drugiej Zimnej Wojnie”, Williamson powiedział:

„Powiedzmy sobie jasno: prezydent Putin rozwija bardziej wrogie i agresywne stanowisko wobec Wielkiej Brytanii, wobec Stanów Zjednoczonych, wobec naszych sojuszników, zdecydowanie dłużej niż przez ostatnie 12 miesięcy.

„Musimy sobie z tym poradzić, to właśnie zrobimy i dlatego jestem dumny z tego, że mamy ciągły nuklearny środek odstraszający na morzu”.

Ponadto dodał że Rosji nie uda się zrobić chaosu na wyspach oraz przez cyberatak nie zniszczy infrastruktury energetycznej.

Konrad W

 

10 marca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka