Richard Wallis zabójca Jędrzejewskiego dożywocie. Newport

Richard Wallis zabójca Jędrzejewskiego dożywocie. Newport

 

Zabójca, który śmiertelnie kopnął „uczciwego” Polaka, leżącego bezbronnie na ulicy, dostał dożywocie

Richard Wallis, lat 43, który jest ojcem i dziadkiem, zaprzeczył zamordowaniu Jana Jędrzejewskiego, 41 lat, ale jednomyślnie został uznany za winnego przez ławę przysięgłych po dwumiesięcznym procesie w Newport Crown Court. W swoich wypowiedzi końcowej sędzia John Griffith Williams KT powiedział Wallisowi: „ Po tym jak obserwowałem cię przez cały proces, wnioskuję, że w żaden sposób nie jesteś żałujesz tego co zrobiłeś.

– Zależało ci jedynie na tym żeby okłamać sąd, próbując uniknąć kary.

Pan Jedrzejewski zmarł w związku z incydentem na ulicy Keene w Newport 12 stycznia. Policja znalazła go leżącego „nieruchomo” i „krwawiącego obficie” około godziny 23, a następnego dnia zmarł w szpitalu Royal Gwent. W oświadczeniu ofiary skutkach, przeczytanym w sądzie, siostra Jędrzejewskiego, Emilia Klawczyńska, określiła go jako „naprawdę kochającego … bardzo uczciwego i uprzejmego”.

Podziękowała swojej rodzinie, przyjaciołom, pracodawcom i Policji Gwent za ich wsparcie.

 

Sąd usłyszał wcześniej, jak pan Jędrzejewski przeniósł się do Newport z Polski w sierpniu 2015 r. i pracował w pełnym wymiarze na Island Steel.Sir Griffith Williams powiedział: „Jan Jędrzejewski był popularnym człowiekiem, pracowitym, szanowanym i lubianym przez swoich kolegów”.

Powiedział , że został zabity przez jedno lub dwa kopnięcia w głowę, gdy leżał „bezbronny” na ziemi.

Polak

Oskarżyciel William Hughes QC, powiedział, że Wallis ma na koncie jedno skazanie za użycie przemocy z 2002 roku, ale że nie był to czynnik pogarszający wyrok.Obrońca Paul Lewis QC, twierdził, że nie było znaczącego stopnia planowania ani premedytacji i powiedział, że jego klient nie miał zamiaru powalić ofiary na ziemię.Lewis podkreślił, że jego zaangażowanie ograniczyło się do „pojedynczego kopniaka”, chociaż przyjął, opierając się na dowodach patologa, że ​​uderzenie było „mocne”.

Uzgodnione dowody medyczne wskazują, że cios miał znacznie większy efekt, ze względu na poziom upojenia ofiary.Wallis twierdził podczas procesu, że działał w samoobronie, ale sędzia powiedział: „Jestem pewien, że to co się stało, nie było kwestią samoobrony.

Wallis został skazany na dożywocie z możliwością wyjścia po okresie 16 lat. Nie dostał osobnej kary za utrudnianie prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Callum Banton i Shaquille Crosdale, oboje w wieku 18 lat, jak i Fleetwood Close w Newport, stanęli przed sądem z Wallis i mają ponownie stanąć przed sądem z osobą nieletnią, której nazwiska nie można wymienić ze względów prawnych.

Matka Wallisa, Catherine Coslett, 64 lat, z Valley View Road, Cwmtillery, została uznana za winną próby utrudniania śledztwa i ma zostać skazana w późniejszym terminie.

Katarzyna Cz

5 października 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Crime