Reformy Borysa. Koniec opłaty skarbowej na zakup domu w UK

Reformy Borysa. Koniec opłaty skarbowej na zakup domu w UK

 

Opłatę skarbową można obniżyć o połowę w domach o wartości ponad 500 000 funtów, w ramach planów Borisa

Opłata] mogłaby zostać zmniejszona o połowę dla wszystkich domów o wartości ponad 500 000 GBP w celu ułatwienia emerytom sprzedaży większych domów i stworzenia miejsca dla rosnących rodzin w ramach planów rozważanych przez Borisa Johnsona.

Opłata byłaby również złomowana we wszystkich domach poniżej 500 000 GBP, gdyby pan Johnson został wybrany na lidera partii i nowego premiera w przyszłym tygodniu.

Koszt zmian opłaty skarbowej w wysokości 3,3 miliarda funtów pokryją nowe podatki od nabywców mieszkających poza Wielką Brytanią, wolnych domów i osób kupujących drugie domy.

Plany – oficjalnie opublikowane w poniedziałek – zostały przedstawione w 36-stronicowym raporcie dla cienkiego banku Onward, którego autorem jest Chris Philp MP, szef polityki partii Torys do maja tego roku, oraz były doradca polityczny nr 10 Will Tanner.

Dokument jest obecnie rozpatrywany przez doradców politycznych w zespole pana Johnsona. Jedno ze źródeł mówi: „Kluczowe postacie w zespole Borisa Johnsona dokładnie go badają i są nim bardzo zainteresowani”.

Pan Johnson jest przytłaczającym faworytem, ​​który pokonał swojego rywala Jeremy’ego Hunta w koronie przywódców torysów, gdy wyniki zostaną ogłoszone we wtorek.

W zeszłym miesiącu pan Johnson powiedział członkom partii,:

Własność domów w ciągu ostatnich 20 lat spadła z 71% do zaledwie 63%.

Wśród osób w wieku dwudziestu lub trzydziestu lat wskaźnik posiadania swojego domu spadł prawie o połowę. Opłata skarbowa jest pobierana od wszystkich nieruchomości mieszkalnych o wartości przekraczającej 125 000 GBP.

Opłata jest pobierane w sposób zróżnicowany powyżej tego progu, zaczynając od 2 procent, ale wzrastając zgodnie z wartością kupowanej nieruchomości.

Raport Onward określa, jak zmniejszenie o połowę opłaty skarbowej za nieruchomości o wartości ponad 500 000 GBP może odblokować rynek mieszkaniowy i doprowadzić do dużego „wzrostu” sprzedaży.

Obniżenie stawki o 3,75 procent w domu o wartości 800 000 funtów spowodowałoby obniżenie należnej opłaty skarbowej z 30 000 do 15 000 funtów.

W raporcie czytamy: „Podsumowując, zmiany zaproponowane w tym dokumencie pomogą przechylić pole gry z powrotem na właścicieli-właścicieli i stanowić silny sygnał, że rząd ten wierzy w własność domu.

„Osiągnięto by to poprzez obniżenie opłaty skarbowej dla najemców będących właścicielami i kupujących po raz pierwszy, przy jednoczesnym zwiększeniu opłaty skarbowej i innego podatku dla rezydentów spoza Wielkiej Brytanii, nabywców drugiego domu i inwestorów nieruchomości – którzy wypychali właścicieli najemców i kupujących po raz pierwszy.

„Ponieważ własność domu gwałtownie spada od piętnastu lat, istnieje wyraźna moralna i ekonomiczna sytuacja dla decydentów, aby w ten sposób nadać priorytet właścicielom domów”.

Pan Philp, który zajmował stanowiska zarówno w wydziale mieszkalnictwa, jak iw Ministerstwie Skarbu, zanim objął kierownictwo jednostki politycznej partii, powiedział: „Ta reforma przechyla pole gry na ludzi, którzy chcą mieć własny dom”.

Zmiany pomogłyby „kupującym po raz pierwszy, obniżającym ceny, zwiększającym obroty i pomagającym ludziom w przeprowadzce do pracy.” Te cięcia opłat skarbowych mają na celu ożywienie marzeń o posiadaniu domu – podobnie jak Thatcher w latach 80-tych.

„Koszty gotówkowe przy zakupie domu, którego znaczna część stanowi opłata skarbowa, powstrzymują ludzi przed kupnem mieszkania, a następnie przemieszczaniem się, gdy chcą szybko sprzedać

„Sprawią, że cały rynek mieszkaniowy się poruszy – i pomożemy upewnić się, że najlepiej wykorzystujemy zasoby mieszkaniowe, ułatwiając osobom starszym w dużych domach przeprowadzkę, pozwalając rosnącym rodzinom na wprowadzanie się”.

Stamp duty on residential properties

Band Normal stamp duty rates Additional residential property rates
Up to £125,000 0pc 3pc
£125,001 – £250,000 2pc 5pc
£250,001 – £925,000 5pc 8pc
£925,001 – £1.5m 10pc 13pc
Above £1.5m 12pc 15pc

Source: HM Revenue & Customs

Borys już niedługo za kilka dni wprowadzi sie do biura Premiera UK wiec gdy to wprowadzą kupisz sobie dom w UK bez podatku wiec poczekaj kilkanascie tygodni a zakup domu może być prostrzejszy no i tańszy. Szybciej też sprzedaż dom.

Konrad W

 

20 lipca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka