Reforma w ocenianiu 11 latków w szkołach w UK

Reforma w ocenianiu 11 latków w szkołach w UK


Edukacja dzieci w Anglii wiele traci przez testy „wysokiej stawki” jako wyznaczniki do których muszą podchodzić 11-latki w szkole, mówią posłowie.

Roczne wyniki testów należy zastąpić w tabelach przez trzyletnią średnią, aby „obniżyć stawki”, mówi komisja ds. edukacji.

Obecny system doprowadził do zwężonego programu nauczania i „niepotrzebnego stresu” dla uczniów i nauczycieli – mówi raport. W ubiegłym roku nowe trudniejsze testy dla 11-latków spowodowały spadek zaliczeń.

Ministrowie twierdzą, że rodzice mają prawo oczekiwać testów w szkołach pokazania, czy ich dzieci zdobywają właściwe umiejętności w dziedzinie matematyki i umiejętności czytania.

Posłowie chcą, aby obecny system został zlikwidowany, a trzyletnie średnie wystawione dla całych szkół zamiast wyników poszczególnych grup.

Przewodniczący komisji Neil Carmichael powiedział, że zbyt duży nacisk na wyniki testów doprowadził do zbytniego „skupienia się na języku angielskim i matematyce kosztem innych przedmiotów, takich jak nauka, humanistyka i sztuka”. „Słusznie uważa się, że szkoły są odpowiedzialne za ich wyniki, ale rząd powinien pomóc nauczycielom w dostarczaniu szerokiego, zrównoważonego i pełnego programu nauczania dla dzieci w szkole podstawowej”.

Posłowie chcą, aby ministrowie ponownie rozważyli ocenianie prac pisemnych, która podkreśla „techniczne aspekty, takie jak gramatyka i pisownia, zamiast kreatywność i kompozycji tekstu”.

Ministrowie niedawno ogłosili propozycje wycofania testów dla siedmioletnich uczniów, po latach presji nauczycieli, rodziców i wychowawców.

Ministerstwo Edukacji konsultuje się nad nową oceną dla uczniów, którzy dopiero zaczynają naukę.

„Testy powinny być zaprojektowane jako narzędzie diagnostyczne, które pomoże nauczycielom zidentyfikować potrzeby uczniów”

Russell Hobby, Sekretarz Generalny Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Szkół, nazwał zeszłoroczne testy „bałaganem chaosu i zamieszania”.

Pan Hobby powiedział, że związek przyczynił się do propozycji rządu „, aby rozpocząć tworzenie podstawowego systemu oceny, który działa”.

Chcą też aby testy z pisowni, interpunkcji i gramatyki dla 11-latków zostały wycofane.

Katarzyna Cz

2 maja 2017