Rana nożem, czy innym narzędziem. Dostań odszkodowanie

Rana nożem, czy innym narzędziem. Dostań odszkodowanie

 

Rany spowodowane przez noże i tasaki to 10% wszystkich urazów w miejscu pracy. Takie wypadki najczęściej zdarzają się w branzy produkcji żywności oraz w branży gastronomicznej.
W pracy kucharze i rzeźnicy ranią się głównie w palce i ręce, rzadziej w przedramię lub inne części ciała. Pracodawcy mają obowiązek zachowania i utrzymania bezpieczeństwa swoich pracowników i powinni przeprowadzać oszacowanie ryzyka występowania wypadków dla zdrowia i bezpieczeństwa swoich pracowników. Po przeprowadzeniu oszacowania ryzyka, pracodawca powinien próbować zmniejszyć zidentyfikowane ryzyko.

Co powinien zrobić pracodawca aby zminimalizować ryzyko występowania wypadków?

• Poważnie zastanowić sie nad miejscem pracy w którym operuje się nożami – przestrzeń do pracy może mieć duży wpływ na bezpieczne używanie noży i innych ostrych przedmiotów.

– dobre oświetlenie jest ważnym czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo

– pracodawcy powinni również upewnić się, że każda osoba korzystająca z noża powinna mieć wystarczająco dużo miejsca do swobodnego poruszania się

– powierzchnie robocze powinny być ustawione na właściwej wysokości, na której pracownik powinien pracować, a przecinany przedmiot powinien być stabilny i dobrze podparty

– przestrzenie podłogowe powinny być czyste, równe i zapewniać odpowiednią antypoślizgowość

• Pracodawca powinien odpowiednio przeszkolić pracownika w zakresie umiejętności cięcia i posługiwania się odpowiednim nożem do pracy.

• Noże i tasaki powinny być regularnie konserwowane i ostrzone, tak aby nie trzeba było się niepotrzebnie męczyć podczas używania noży

• Pracodawca powinien zapewnić odzież ochronną tam, gdzie jest to konieczne, na przykład podczas obrabiania dużych połaci mięsa lub kiedy to trzeba oddzielić mięso od kości – w takich wypadkach pracownik powinien nosić fartuch ochronny i rękawice na obydwu rękach, zwłaszcza na tej, która przytrzymuje mięso – ta rekawica powinna byc długa, powinna ona ochraniać przedramię.

Co może się stać, jeśli zasady BHP zostaną zignorowane?

Z naszą kancelarią Graham M Riley & Co często kontakują się pracownicy produkcyjni którzy ulegli wypadkom w pracy. Jeśli w wyniku wypadku zostałeś poszkodowany na zdrowiu to masz prawo wnieść roszczenie o odszkodowanie.

Kiedy wnosisz roszczenie przeciwko pracodawcy za wypadek, który wydarzył się w pracy, jesteś chroniony przez prawo. Pracodawca nie ma prawa zwolnić Cię z pracy z powodu wypadku lub z powodu tego że należy Ci się odszkodowanie.
Możesz się martwić, że zgłoszenie roszczenia przeciwko pracodawcy spowoduje, że pracodawca nie będzie miał pieniędzy na wypłaty dla pracowników lub że spowodujesz inne problemy finansowe. Nie trzeba się tym martwić.

Zgodnie z prawem, wszyscy pracodawcy muszą posiadać wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności pracodawcy, aby mogło ono pokryć koszty wszelkich roszczeń, więc gdy roszczenie dotyczy pracodawcy, to odszkodowanie wypłaca firma ubezpieczeniowa twojego pracodawcy a nie pracodawca.

Jedna z naszych niedawnych spraw – sprawa Pana S.- pracownika wielkiej rzeźni i ubojni bydła. Pan S. skontaktował się z naszą kancelarią Graham M Riley i Co, po tym, jak nieszczęśliwie zranił się podczas pracy ponieważ nóż, którego używał, wyślizgnął się z mięsa w momencie kiedy obrabiał głowę nieżywego, wiszącego do góry nogami byka przeznaczonego na mięso. Byk był zdecydowanie większy od pozostałych zwierząt i Pan S. musiał ukucnąć by móc wykonać tę pracę, a należy też dodać że przy tym pracował pod presją czasu ponieważ do „oskórowania” czekały już kolejne byki. Pan S przy oskórowywaniu dźgnął się w nogę i wbił sobie nóż w udo na głębokość 7 centymetrów. Pan S był bardzo zadowolony kiedy dowiedział się że udało nam się odzyskać dla niego odszkodowanie w sumie 22 tysięcy funtów.

Jeśli miałeś podobny wypadek, nie zwlekaj bo czas nagli. Nawet, jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się skontaktować z adwokatem, zacznij od gromadzenia dowodów by móc szybciej odzyskać odszkodowanie i by roszczenie było trudne do obalenia.

Należy się skupić głównie na: –
• Powiadomieniu swojego pracodawcy lub kolegi z pracy o obrażeniach i upewnieniu się, że wypadek twój został zanotowany w książce wypadków pracodawcy
• Pójściu do lekarza pierwszego kontaktu lub na oddział ratunkowy do szpitala i kontynuowaniu leczenia
• Upewnieniu się że posiadasz dane kontaktowe każdego świadka
• Zrobieniu jak największej ilości zdjęć miejsca pracy i poszkodowania na zdrowiu oraz dostępnej odzieży ochronnej
• Prowadzeniu dziennika w którym można opisywać w jaki sposób poszkodowanie na zdrowiu wpływa na Ciebie dzień po dniu oraz prowadzeniu spisu wydatków związanych z poszkodowaniem na zdrowiu, na przykład opłat za parkingi szpitalne.

Chcesz porozmawiać – zadzwoń do Basi na numer 01704532229.

Barbara Dytwinska

Kancelaria prawna
Graham M Riley & Co Solicitors Ltd

Informacji zawartych w tym artykule nie należy traktować jako porad prawnych. Służą one wyłącznie do celów informacyjnych. O konkretną poradę prawną dla każdego przypadku z osobna należy zawsze zwrócić się do odpowiednio wykwalifikowanego prawnika.

28 stycznia 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *