Putin ma 24 godzin lub Londyn uderzy pełną mocą za atak chemiczny

Putin ma 24 godzin, lub Londyn uderzy pełną mocą za atak chemiczny

 

Ministrowie ostrzegają przed „potężnym” odwetem ze strony UK do Putina. 

Minister spraw wewnętrznych Amber Rudd oskarżyła rosyjskiego prezydenta o drwienie z Wielkiej Brytanii w wywiadzie, który powiedział, że nigdy nie będzie w stanie wybaczyć „zdrady”. Ostrzegła też, że rząd zareaguje „silnie”, jeśli każe się, że Kreml stoi za „atakiem” na podwójnego agenta Siergieja Skripala w Salisbury w zeszłym tygodniu.

Uważa się, że policjanci i oficerowie wywiadu antyterrorystycznego przedstawili dowody, że Moskwa stoi za zatruciem w Salisbury sprzed tygodnia.

Ministrowie trzech gabinetów naciskają na premier, by działała „nieustępliwie” po tym, jak brytyjska odpowiedź na morderstwo rosyjskiego byłego szpiega Aleksandra Litwinienki w 2006 roku okazała się być niewystarczająca. Ministrowie, szefowie wywiadu, policja i szef wojska byli na dzisiejszych rozmowach na temat postępów w śledztwie. Naukowcy wojskowi z jednostki badawczej Porton Down spodziewają się, że będą mogli powiedzieć ponad wszelką wątpliwość, że rzadka toksyna paraliżująca została opracowana w laboratorium w Moskwie.

„Od premier zależy, co zrobi z dowodami, które jej przedstawią”.

Możliwości obejmują zemstę „pełnego spektrum” na frontach dyplomatycznych, ekonomicznych i wojskowych, takich jak natychmiastowe wydalenie starszych rosyjskich dyplomatów i szpiegów, potencjalnie cofające wizy oligarchów powiązanych z Kremlem, zamrożenie aktywów i zakazy podróży.

Oczekuje się również, że rząd pójdzie z posłami na kompromis w sprawie wprowadzenia brytyjskiej wersji amerykańskiej „Ustawy Magnitskiego”, która wymienia Rosjan zaangażowanych w korupcję i łamanie praw człowieka, którym zakazano wjazdu do Ameryki. Zródła Whitehall powiedziały, że rząd może również planować długoterminowe konsekwencje, takie jak zwiększenie rozmieszczenia wojsk brytyjskich w Europie Wschodniej.

Dalsze opcje obejmują ukryte konsekwencje dla Moskwy, które nigdy nie zostaną ujawnione, na przykład cyberatak.

Premier May zażądała od Ambasady Rosyjskiej przyznanie się do zamachu z użyciem broni chemicznej do jutra .

Drwiąco odpowiedziała tez Ambasada Rosyjska w Londynie:

Chcielibyśmy raz jeszcze podkreślić, że jesteśmy oburzeni antyrosyjską kampanią medialną, zaakceptowaną przez rząd, która wpływa na dochodzenie i ma psychologiczny wpływ na brytyjskich mieszkańców. Nasi rodacy i obywatele brytyjscy pochodzenia rosyjskiego martwią się o swoją przyszłość w tym kraju. Brytyjscy rosyjscy dziennikarze otrzymują groźby.
Obecna polityka rządu brytyjskiego wobec Rosji jest bardzo niebezpieczną grą z brytyjską opinią publiczną, która nie tylko wysyła śledztwo na nieprzydatny tor polityczny, ale także wiąże się z ryzykiem poważniejszych długoterminowych konsekwencji dla naszych stosunków.

We would like to stress once again that we are outraged by the anti-Russian media campaign, condoned by the Government, that influences the investigation and has a psychological effect on British residents. Our compatriots and British nationals of Russian origin are worried about their future in this country. UK-based Russian journalists are receiving threats.
Current policy of the UK Government towards Russia is a very dangerous game played with the British public opinion, which not only sends the investigation upon an unhelpful political track but also bears the risk of more serious long-term consequences for our relations.

Dlaczego Putin powiedział że Londyn zdradził i doszło do zamachu tego nie wiemy ale na pytanie dziennikarza z BBC kto stoi za śmiercią ludzi odpowiedział drwiąco że ofiary jeszcze żyją więc nikt nikogo nie zabił.

Przypomnijmy 7 dni temu użyto broni chemicznej w mieście Salisbury. W szpitalu leży w stanie krytycznym były agent rosyjski wraz z córką oraz policjant. Ponadto w mieście znaleziono wiele śladów broni , 500 osób musiało pozbyć się ubrań, torebek i komórek, usunięto karetkę która wiozła skażonych. Planuje się wyciągniecie ciał żony i syna agenta które spoczęły na cmentarzu z podejrzeniem ze też zostali zamordowani.

Dzisiejsza debata w Parlamencie na temat Rosji

Konrad W.

 

 

 

12 marca 2018