Przygotuj się na zmiany od 1 stycznia 2021.

Przygotuj się na zmiany od 1 stycznia 2021.

 

Przed wyjazdem UK z może być konieczne:

Opieka zdrowotna: sprawdź, czy masz ubezpieczenie

Przed wyjazdem za granicę Wielkiej Brytanii zawsze powinieneś wykupić odpowiednie ubezpieczenie podróżne z ochroną zdrowia. Jeśli jesteś obywatelem UE czyli Polakiem ale pracujesz w UK ubezpieczenie także ciebie to dotyczy. 

Twoja Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) będzie ważna do 31 grudnia 2020 r.

Szczególnie ważne jest, aby wykupić ubezpieczenie podróżne z odpowiednim ubezpieczeniem, jeśli cierpisz na jakąś chorobę. Obecny system EKUZ obejmuje istniejące wcześniej warunki, podczas gdy wiele polis ubezpieczenia podróżnego nie.

Do prowadzenia pojazdu poza UK będzie potrzebne międzynarodowe prawo jazdy (IDP) .

Jeśli podróżujesz własnym pojazdem, możesz potrzebować także „zielonej karty” lub ważnego dowodu ubezpieczenia i naklejki GB.

Jesli wieżdżasz do UK a nie jesteś objety programem rozliczenia obywateli z UE z UK podczas kontroli może być konieczne okazanie biletu powrotnego i pieniędzy na życie.

Od 1 stycznia 2021 roku wygaśnie gwarancja bezpłatnego roamingu telefonii komórkowej w całej UE, Islandii, Liechtensteinie i Norwegii.

Skontaktuj się z operatorem telefonicznym, aby dowiedzieć się o opłatach roamingowych, które mogą wystąpić od 1 stycznia 2021 r.

Nowe prawo oznacza, że ​​jesteś chroniony przed naliczaniem opłat za transmisję danych powyżej 45 funtów bez twojej wiedzy. Gdy przekroczysz 45 GBP, musisz wyrazić zgodę na wydawanie większej kwoty, aby móc nadal korzystać z internetu podczas pobytu za granicą. Twój operator telefoniczny powie, jak możesz to zrobić.

Jeśli prowadzisz firmę:

Będziesz składał  zgłoszenie celne, jeśli zabierasz ze sobą towary w celu sprzedaży za granicę lub wykorzystania w celach biznesowych

Podatek – jeśli wyjeżdżasz z UK do innego kraju.

Być może nadal będziesz musiał płacić podatek dochodowy w Wielkiej Brytanii, w zależności od tego, jaki będzie Twój „status rezydenta” w kraju, do którego się wybierasz (na przykład, jeśli będziesz tymczasowym lub stałym mieszkańcem). Wypełnij formularz P85, aby poinformować HM Revenue and Customs (HMRC), że wyjechałeś lub masz zamiar opuścić Wielką Brytanię, aby mieszkać lub pracować za granicą. Wypełnij formularz i wyślij go do HMRC. HMRC poinformuje Cię, jak wpłynie to na Twój podatek.

ubezpieczenie społeczne
Możesz opłacać National Insurance podczas pracy za granicą, w zależności od tego, gdzie pracujesz i jak długo. Jeśli kwalifikujesz się, możesz nadal opłacać ubezpieczenie społeczne, aby chronić swoją emeryturę państwową i prawo do innych świadczeń z UK.

Kontrola imigracyjna

Kiedy przyjedziesz do Wielkiej Brytanii, Twój paszport zostanie podstemplowany. Pieczęć przedstawia warunki Twojego pobytu w Wielkiej Brytanii, np. „brak możliwości korzystania z funduszy publicznych”. Środki publiczne obejmują ulgi podatkowe i większość świadczeń. – Nie dotyczy osób które zarejestrowały sie na rozliczenie UK z UE.

Możesz uzyskać ulgi podatkowe, jeśli:

Twój partner mieszka w Wielkiej Brytanii i nie podlega kontroli imigracyjnej
Masz pozwolenie na pobyt w Wielkiej Brytanii w związu rozliczeniem pomiedzy UK a UE
Nadal możesz otrzymać ulgi podatkowe, jeśli ktoś inny jest odpowiedzialny za Twoje utrzymanie podczas Twojego pobytu w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że płacą za utrzymanie i zapewniają miejsce do zamieszkania. Ta osoba jest często nazywana „sponsorem” i może to być przyjaciel, pracodawca lub krewny.

Wszystkie poniższe warunki muszą mieć zastosowanie w chwili sponsoringu:

Twój sponsor złożył Ministerstwu Spraw Wewnętrznych pisemne oświadczenie, że Cię sponsoruje
Twój sponsor ma pozwolenie na pobyt w Wielkiej Brytanii
mieszkasz na stałe w Wielkiej Brytanii od co najmniej 5 lat

TO ostatnie 4 miesiace na zapisanie się do programu rozliczenia w UK a dla nowych ostatnie miesiace aby przyjechać.

Konrad W

4 września 2020