Przepisy o fotelikach samochodowych w UK

Wielka Brytania

Wszystko o przepisach w odniesieniu do fotelików samochodowych w UK

Dzieci muszą korzystać z fotelika samochodowego do ukończenia 12 roku życia lub osiągnięcia 135 cm. wzrostu, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Tylko zatwierdzone przez UE dziecięce foteliki samochodowe mogą być używane w Wielkiej Brytanii. Te mają etykietę przedstawiającą wielką literę „E” w okręgu.

Można wybrać fotelik samochodowy w oparciu o wzrost lub wagę dziecka.

Foteliki oparte o wagę muszą być ustawione tyłem do kierunku jazdy dziecka, które waży ponad 9 kg.

Z kolei foteliki samochodowe oparte o wzrost dziecka, muszą być ustawione tyłem do kierunku jazdy, kiedy dziecko ma poniżej 15 miesięcy. Natomiast dziecko może korzystać z fotelika przodem do kierunku jazdy, gdy ma ponad 15 miesięcy.

Przed zamontowaniem fotelika tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, należy pamiętać o wyłączeniu wszelkich przednich poduszek powietrznych.

Te same zasady odnośnie korzystania z fotelików samochodowych mają zastosowanie do niepełnosprawnych dzieci lub z poszczególnymi stanami chorobowymi. Niemniej, lekarz może wystawić świadectwo zwolnienia, jeśli dziecko nie jest w stanie korzystać z fotelika lub pasów bezpieczeństwa ze względu na jego stan.

Kiedy dzieci mogą podróżować bez fotelika samochodowego?

Dziecko może podróżować bez fotelika samochodowego w pewnych okolicznościach.

Taksówki

Jeśli licencjonowana taksówka ma stałą przegrodę oddzielającą przednie i tylne siedzenia, dzieci do 3 lat mogą podróżować bez fotelika lub pasów bezpieczeństwa, ale tylko na tylnym siedzeniu.

Dzieci w wieku 3 lat i starsze mogą podróżować na przednim lub tylnym siedzeniu bez fotelika dziecięcego, jeśli założą pas bezpieczeństwa dla dorosłych.

Niemniej, jeśli pojazd nie posiada stałej przegrody, należy przestrzegać zwykłych zasad przy użyciu fotelika samochodowego lub fotelika podwyższającego.

Minibusy, autokary, furgonetki

Kierowcy minibusów lub autokarów nie mają obowiązku dostarczenia fotelików samochodowych dla dzieci.

Niespodziewane przejazdy

Jeśli fotelik samochodowy dla dziecka nie jest dostępny, dziecko od 3 roku życia może korzystać z pasów bezpieczeństwa dla dorosłych, jeśli podróż jest:

1) niespodziewana

2) niezbędna

3) na krótkim odcinku

fotelik

 

photo/superauto24

Dzieci w wieku 3 lat i starsze mogą usiąść z tyłu pojazdu i zostać zapięte pasami bezpieczeństwa dla dorosłych. Nie dotyczy to jednak dzieci poniżej 3-go roku życia.

Brak miejsca dla trzeciego foteliku

Dzieci do 3 lat muszą podróżować w foteliku samochodowym. Jeśli nie ma miejsca dla trzeciego foteliku z tyłu pojazdu, dziecko musi podróżować na przednim siedzeniu z właściwym fotelikiem.

Z kolei dzieci od 3-go roku życia mogą usiąść z tyłu pojazdu i zostać zapięte pasami bezpieczeństwa dla dorosłych.

Pojazdy bez pasów bezpieczeństwa

Jeśli nie ma pasów bezpieczeństwa w samochodzie, dzieci poniżej 3 lat nie mogą podróżować w takim pojeździe.

Natomiast dzieci powyżej 3-go roku życia mogą podróżować na tylnym siedzeniu bez fotelika oraz bez pasów bezpieczeństwa, jeśli dany pojazd ich nie posiada.

Barbara Klaudia Sitko

28 kwietnia 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK