Przepisy motoryzacyjne za które zapłacisz 1000 funtów kary

Przepisy motoryzacyjne za które zapłacisz 1000 funtów kary

 

Przepisy motoryzacyjne, o których prawdopodobnie zapomniałeś, a których naruszenie może cię kosztować do 1000 funtów

Kierowcy są ostrzegani przed „grzywnami, o których łatwo zapomnieć” w Wielkiej Brytanii, a które mogą kosztować ich do 1000 funtów.

Siedem „grzywien, o których łatwo zapomnieć”

1.Odnawianie dokumentu prawa jazdy ze zdjęciem

Pawo jazdy musi być odnawiane tylko raz na dziesięć lat, ale jeśli tego nie zrobisz, możesz zapłacić karę w wysokości 1000 funtów. Podobnie, jeśli kierowcy nie aktualizują swoich danych adresowych, zdjęcia i nie przestrzegają kodów znajdujących się z tyłu samochodu, mogą również zapłacić grzywnę w wysokości 1000 funtów.

2.Podatek drogowy

Podatek od środków transportowych, zwany również podatkiem samochodowym, jest wymogiem prawnym dla wszystkich kierowców. Prowadzenie pojazdu nieopodatkowanego może obciążyć cię grzywną w wysokości do 1000 funtów.

3. Samochody nieużywane na drogach

Samochód, który nie jest używany, nie wymaga ubezpieczenia ani podatku samochodowego, ale musisz zarejestrować go w celu uzyskania świadectwa czasowego wyrejestrowania pojazdu (SORN). Jeśli tego nie zrobisz, automatycznie otrzymasz grzywnę w wysokości 80 funtów za brak SORN. Możesz również zostać oskarżony i ukarany grzywną w wysokości do 2,500 funtów, jeśli jedziesz takim samochodem po drodze publicznej w dowolnym miejscu z wyjątkiem drogi do lub z badania technicznego pojazdu (MOT) lub innej wizyty testowej.

4. Brak ubezpieczenia pojazdu nieużywanego na drodze

Ubezpieczenie pojazdu jest prawnym wymogiem, ale niektórzy kierowcy uważają, że nie jest to konieczne, jeśli jest on trzymany z dala od drogi. Jeśli samochód nie ma SORN, musi być ubezpieczony. Niedopełnienie tego obowiązku może spowodować nałożenie grzywny w wysokości 100 funtów, która może wzrosnąć do 1000 funtów, jeśli sprawa trafi do sądu. Samochody mogą również mieć założoną blokadę na kołach, zostać skonfiskowane lub zniszczone.

5. Prowadzenie pojazdu bez certyfikatu MOT

Prowadzenie pojazdu bez certyfikatu MOT może kosztować cię 1000 funtów grzywny.

6. Odnawianie prawa jazdy na ciężarówkę

Kierowcy ciężarówek, minibusów i autobusów, którzy ukończyli 45 lat lub więcej, muszą odnawiać swoje prawo jazdy co pięć lat. Kierowcy tych pojazdów, którzy ukończyli 65 lat lub więcej, muszą odnawiać je corocznie (Irlandia Północna ma inny proces odnawiania).

7. Naruszenie przepisów dotyczących pasów bezpieczeństwa

W większości przypadków pas bezpieczeństwa jest obowiązkowym wymogiem dla brytyjskich kierowców. Niezapięcie pasów bezpieczeństwa może kosztować cię do 500 funtów.

Katarzyna Cz

27 listopada 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK