Przedłużenie Brexitu do czerwca 2020 roku chce Bruksela

Przedłużenie Brexitu do czerwca 2020 roku chce Bruksela

 

Niestety ale do Brexitu daleka droga a to dlatego gdyż z partii Konserwatywnej wyłoniło sie kilku polityków którzy nie chcą wyjść z UE bez umowy a umowa jaką proponuje Borys Jonhson znów nie pasuje Brukseli.

Umowa która miała pani may pasowała Brukseli ale znów Parlament UK nie chciał ją przyjąć.

Przywódcy UE rozważą w przyszłym tygodniu daty, które wydają się być nieuniknionym przedłużeniem rozmów w sprawie Brexitu.

Unia Europejska jest gotowa przedłużyć rozmowy na temat Brexitu do następnego lata jak przewodniczący Rady Europejskiej i komisji odrzucili strategię Borisa Johnsona jako „grę obwiniającą”.

„Zakres dat” będzie teraz stosowany na spotkaniu europejskich przywódców w przyszłym tygodniu, ale źródła sugerują, że naturalną datą graniczną będzie czerwiec 2020 roku.

Mówi się, że negocjacje w sprawie umowy faktycznie umarły w Brukseli po rozmowie telefonicznej między niemiecką kanclerz Angelą Merkel i premierem Wielkiej Brytanii.

Bruksela chce żadą żeby Irlandia Północna pozostała w unii celnej UE ale Londyn nie chce się zgodzić gdyż to grozi upadkiem irlandii Północnej w przyszłosci .

Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, napisał:

„Stawką nie jest wygrana w jakąś głupią grę” – napisał Tusk w tweecie skierowanym do premiera. „Stawką jest przyszłość Europy i Wielkiej Brytanii, a także bezpieczeństwo i interesy naszych obywateli. Nie chcesz umowy, nie chcesz przedłużenia, nie chcesz odwołać. Quo vadis? [Gdzie idziesz?]”

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział: „Nie akceptuję tej„ gry o winy ”polegającej na przypuszczeniu ostatecznego niepowodzenia negocjacji  UE.

„W takim przypadku wyjaśnienie znajduje się w obozie brytyjskim, ponieważ grzech pierworodny czyli Brexit dotyczy wysp, a nie kontynentu.

Juncker powiedział, że propozycje Brexitu Johnsona opuściłyby Wielką Brytanię w stosunkach z UE, które byłyby „mniej intymne niż z Kanadą”.

 

„Jedyne wyjaśnienie, jakie widzę w tych raportach, to to, że Johnson próbuje zbudować historię, w której obwinia Niemcy za brexit bez porozumienia. Odbieranie poufnego połączenia telefonicznego w taki sposób jest całkowicie nieprofesjonalne i irytujące dla każdego, kto pracował nad umową ”.

We wtorek Johnson rozmawiał z irlandzkim taoiseach, Leo Varadkar, podczas 40-minutowej rozmowy i zgodził się spotkać później w tym tygodniu, co będzie postrzegane jako ostatnia szansa na znalezienie umowy.

Informacje przekazane Cummingsowi sugerowały, że Varadkar wrócił do słowa, atakując propozycje Johnsona dotyczące granicy z Irlandią, która obejmuje granicę celną na wyspie Irlandii i Irlandii Północnej pozostającą na jednolitym rynku towarów.

Po spotkaniu z Johnsonem we wtorek nr 10 przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział, że „nie ma postępu” w rozmowach, ale posłowie do PE byli otwarci na przedłużenie Brexitu.

Johnson wielokrotnie powtarzał, że nie zastosuje się do ustawy Benna, która nakazałaby mu wystąpienie o przedłużenie do 19 października, jeżeli umowa nie zostanie zawarta z UE. Nalegał również, aby Wielka Brytania wyjechała 31 października z lub bez umowy.

Ustawa Benna sugeruje przedłużenie do końca stycznia 2020 r., ale w stolicach UE będzie istniała pewna obawa, że ​​nie zapewni to wystarczającej ilości czasu na kolejne negocjacje dlatego proponuje przedłużenie do czerwca 2020 roku.

Konrad W

 

9 października 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *