Przedlużenie Brexitu do 22 maja, jesli Parlament poprze umowe May.

Przedlużenie Brexitu do 22 maja, jesli Parlament poprze umowe May.

 

 UE może opóźnić Brexit o jeden miesiąc – ale tylko jeśli Posłowie akceptują umowę Theresy May w Parlamencie w przyszłym tygodniu.

Wniosek wstępny przewiduje przedłużenie do 22 maja – dzień przed rozpoczęciem wyborów Europejskich – pod warunkiem zatwierdzenia przez posłów umowy o odstąpieniu od premiera.

Po prezentacji dla przywódców UE w Brukseli trwającej około 90 minut, May opuściła pokój i liderzy Ue rozmawiali juz sami.

„Biorąc pod uwagę, że Wielka Brytania nie zamierza przeprowadzać wyborów do Parlamentu Europejskiego, przedłużenie terminu nie jest możliwe po tej dacie”.

Dokument sugerował również, że UE formalnie przyjmie dwa dokumenty uzgodnione w maju z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem w Strasburgu w zeszłym tygodniu, z zamiarem uspokojenia posłów, że kontrowersyjny mechanizm ochronny nie będzie trwały.

 

 Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że Brexit może mieć opóźnienie tylko wtedy, gdy posłowie zaakceptują jej umowę. Emmanuel Macron powiedział, że w ofercie jest tylko krótkie „techniczne” rozszerzenie

Jeśli posłowie odrzucają porozumienie, „poprowadzi to wszystkich na pewno bez porozumienia”.

Kiedy przyjechała do Brukseli, by wziąć udział w ostatecznym szczycie Wielkiej Brytanii jako członek bloku, May powiedziała, że ​​„ma szczerą nadzieję”, że Wielka Brytania będzie mogła opuścić umowę. Został on dwukrotnie odrzucony – po raz pierwszy przez zadziwiające 230 głosów, co było największą porażką dla każdego siedzącego rządu w historii. May próbuje sprowadzić umowę do Izby Gmin po raz trzeci w przyszłym tygodniu. Ale jak dotąd wysiłki te zostały odrzucone przez marszałka Johna Bercowa, powołując się na 400-letni precedens.   Jeśli May nie może przekonać parlamentu do poparcia jej, Wielka Brytania jest bardzo zagrożona wypadnięciem z UE bez porozumienia.

Artykuł 50 to nazwa procesu prawnego w odliczaniu do Brexitu. Został uruchomiony w maju i może zostać zatrzymany przez rząd.. Jednak do tej pory wszyscy przywódcy partii sprzeciwiają się temu, mówiąc w maju, że „zdradza głosowanie w referendum”.

DLACZEGO DO 22 Maja gdyż pózniej są wybory do Europarlamentu. W Wielkiej Brytanii sa bardzo silne sły antyeureopejskie i gdyby przedłużyć dalej Artykuł 50 Brytania musiała by wystawić swoich polityków do Europarlamentu i wielu polityków Prawicy od Nigela Faraga mogłoby  wejść do Parlamentu Eruopejskiego i Prawica mogłaby przejąc władze w Europarlamencie lewicy.

 

Konrad W

21 marca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit