Przedłużenie Brexitu do 20 czerwca , Tusk chce na rok

Przedłużenie Brexitu do 20 czerwca , Tusk chce na rok

 

Posłowie zatwierdzili wniosek premiera o przedłużenie procesu Brexitu do 30 czerwca 420 głosami do 110, większością 310 głosów ale to jest decyzja Londynu a nie Brukseli.

Premier spotyka się obecnie z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem w Paryżu w celu omówienia możliwości dalszego opóźnienia Brexit.

Spotkała się wcześniej z niemiecką kanclerz Angelą Merkel w Berlinie. Wszystkie decyzje w sprawie Brexitu zostaną podjęte w środę na szczycie przywódców UE w Brukseli.

Opóźnienie wymaga jednomyślnego poparcia pozostałych 27 członków UE.

Jeśli odmówią, Wielka Brytania stoi w obliczu katastrofy w UE bez porozumienia w piątek czyli 12 kwietnia 2019 roku .

 

W ostatnich dniach pan Macron ostrzegł, że rozszerzenie procedury wycofania z art. 50 nie jest zagwarantowane.

Premier poprosił już o odroczenie terminu Brexitu do 30 czerwca, kiedy spotka się z UE na nadzwyczajnym szczycie w środę.  Rada Europejska stwierdziła, że ​​„nie ma powodów, by sądzić”, że maj dostanie ratyfikację umowy do końca czerwca.

Tusk powiedział :

Jeśli nie dojdziemy do porozumienia w sprawie kolejnego przedłużenia, istnieje ryzyko przypadkowego braku porozumienia Brexit.

„Dlatego uważam, że powinniśmy również omówić alternatywne, dłuższe rozszerzenie. „Jedną z możliwości byłoby elastyczne przedłużenie, które trwałoby tylko tak długo, jak to konieczne i nie dłużej niż rok, ponieważ po tej dacie będziemy musieli jednomyślnie zdecydować o niektórych kluczowych projektach europejskich” – powiedział Tusk.

Konrad W

 

9 kwietnia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit