Próg wynagrodzenia dla emigrantów wyniesie 21 000 funtów po Brexit

Próg wynagrodzenia dla emigrantów wyniesie 21 000 funtów po Brexit

 

Theresa May musiała już przyznać, że po buncie miinstrów w gabinecie odbędzie się kolejny rok konsultacji na temat progu ile maja zarabiać emigrancji z UE jesli będą chcieli przylecieć do pracy do UK na okres 5 lat i podjąć pracę.

Theresa May będzie zmuszona pozwolić wykształconym robotnikom aby mieli oferte pracy  co najmniej 21 000 funtów na wjazd do Wielkiej Brytanii po Brexit w obliczu silnego lobbingu ze strony firm żądających prawa do zatrudniania nisko wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

Premier chciał ograniczyć znaczną większość imigracji do osób, których praca była płatna 30 000 funtów i więcej, ale musiała już przyznać, że po buncie gabinetu dojdzie do kolejnego roku konsultacji na temat progu.

A w ciągu kilku godzin od opublikowania w środę długo oczekiwanej przez rząd białej księgi imigracyjnej, wrzaski grup biznesowych nad propozycjami pogłębiły pęknięcia w Rządzie.

Philip Hammond, kanclerz i Greg Clark, sekretarz ds. Biznesu, który prowadził rewoltę, teraz oczekują, że grupy pracodawców będą twardo lobbować, aby obniżyć próg premier z 30 000 funtów do 21 000 funtów.

Biała księga określa, w jaki sposób swobodny przepływ z UE zakończy się po 2021 r. Swobodny przepływ jest powszechnie uznawany za jeden z głównych powodów głosowania w sprawie Brexitu.

W dokumencie zaproponowano system oparty na umiejętnościach, który nie wprowadza rozróżnienia między krajami UE a krajami spoza UE, ale gabinetowy impet oznaczał, że nie można było podjąć ostatecznej decyzji w sprawie ważnego progu wynagrodzenia.

Sajid Javid, sekretarz domowy, przedstawiający białą księgę, powiedział, że oryginalny poziom 30 000 funtów zaproponowany przez niezależny Komitet Doradczy ds. Migracji nie został ustalony na stałe wiec mozna zmienić na 21 000 funtów.

Jedno ze źródeł z gabinetu twierdziło, że biorąc pod uwagę presję ze strony pracodawców, spodziewali się, że ostateczny wynik „będzie prawdopodobnie bliższy 21 000 funtów niż 30 000 funtów”. Sprzymierzeńcy Hammonda powiedzieli, że był „bardzo zadowolony” z wyniku i czekał na konsultację, która się rozwinie.

Cel ograniczenia migracji netto – różnica między roczną liczbą osób przybywających do Wielkiej Brytanii a liczbą wyjeżdżających – została ustalona przez rząd koalicyjny Davida Camerona w 2010 roku a cel ten nigdy nie został osiągnięty, a roczna migracja netto wyniosła około 244 000..

Osoby wtajemniczone uważają, że publikacja tego dokumentu pozostaje ważnym osiągnięciem, biorąc pod uwagę, jak bardzo kwestią sporną był rząd.

Josh Hardie, zastępca dyrektora CBI, powiedział: „Szpitale, budowniczowie domów i sprzedawcy detaliczni walczą o znalezienie potrzebnych im osób przy płacach znacznie poniżej 30 000 funtów. Te propozycje muszą się zmienić. ”

Mike Cherry, prezes Federacji Małych Przedsiębiorstw (FSB), ostrzegł, że siedmiu na dziesięciu drobnych pracodawców opiera się na średnio lub nisko wykwalifikowanych pracownikach, którzy mogliby zostać zdyskwalifikowani z pracy w Wielkiej Brytanii, gdyby zastosowano limit 30 000 funtów.

Już wiadomo że osoby niewykfalikowane dostana wize roczną do pracy i będa musieli po roku opuścić Wielka Brytanie na rok.

Osoby wykfalifikowane dostana wize na 5 lat ale muszą mieć oferte pracy i tutaj traja ustalenia albo na 30 000 albo do 21 000 na rok.

Konrad W

21 grudnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *