PROFIT TREE tanie ubezpieczenia samochodu w UK, zadzwoń po wycenę

PROFIT TREE tanie ubezpieczenia samochodu w UK, zadzwoń po wycenę, jak obniżyć cene

 

Ubezpieczenie samochodu w UK nieco różni się od tego, obowiązującego na polskich drogach.

O czym każdy kierowca musi wiedzieć, zanim wykupi popularne OC?

Od czego zależy wysokość składki i dlaczego w Wielkiej Brytanii jest ona tak droga?

Do kogo zwrócić się o pomoc, gdy pogubimy się w zawiłościach ubezpieczeń? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć wraz z ekspertami z firmy Profit Tree. Kwestia, na którą zwraca uwagę każda osoba, która kupuje swoje pierwsze ubezpieczenie samochodu w UK, to jego wysoka cena.

„Nieraz roczna składka przewyższa wartość pojazdu, co jest szokiem dla wielu Polaków. Jeśli przyjrzeć się temu z bliska, okaże się, że nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza biorąc pod uwagę niskie ceny pojazdów używanych na Wyspach” – wyjaśnia Piotr Cieszyński, ekspert firmy Profit Tree. – „Wysokość składek firmy ubezpieczeniowe w największej mierze uzależniają od wartości wypłacanych dla kierowców odszkodowań. A te w przeliczeniu na 1 mieszkańca są w Wielkiej Brytanii ponad trzykrotnie wyższe niż w Polsce!” – tłumaczy.

Następną rozbieżnością jest to, że ubezpieczenie samochodu w UK zawiera się nie tylko na pojazd – jak w Polsce – ale również na kierowcę. Oznacza to, że jeśli wykupimy polisę tylko na siebie, to jedyną osobą, która może korzystać z naszego auta jesteśmy my. Jeśli chcemy, by ktoś jeszcze mógł nim jeździć, będziemy musieli za niego zapłacić i dopisać go w polisie.

Występujące wówczas różnice cenowe tłumaczy Mirosław Gajewski, specjalista z Profit Tree: „firma ubezpieczeniowa musi oszacować ryzyko związane z tym, że samochód będzie użytkować jeszcze jedna osoba. Jeśli wyrazi ona zgodę na dodanie do polisy nowego kierowcy, może doliczyć dopłatę do składki (Additional Premium), albo dojdzie do zwrotu części składki (Return Premium).

Pierwsza sytuacja występuje np. gdy do polisy doświadczonego kierowcy dopisze się młodego, świeżo po zdaniu „prawka”, druga zaś może mieć miejsce w odwrotnych okolicznościach”.

– „Jest jeszcze jedno wyjście z tej sytuacji” – zauważa jednak Piotr Cieszyński. „Możemy wykupić ubezpieczenie z opcją Driving Other Car, co jest szczególnie przydatne w przypadku, gdy chcemy mieć możliwość kierowania innymi ubezpieczonymi już pojazdami, nie będąc dopisanym do polisy. Trzeba wówczas pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe będą chroniły nas tylko w opcji Third-Party Only bez pożaru, kradzieży i szkody zawinionej. Warto zapytać podczas wyceny, czy oraz pod jakimi warunkami firma da nam opcję Driving Other Car. Wymagania ubezpieczycieli są często bardziej obostrzone i dotyczą posiadania pełnego brytyjskiego prawa jazdy i bycia rezydentem przez dłuższy okres, a do tego określają wiek minimalny”.
Jeśli chodzi o rodzaje polis ubezpieczeniowych, zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, wyróżnia się trzy, jednak nie odpowiadają one sobie w skali 1:1.

• Podstawowym wyborem, prawnym minimum i odpowiednikiem polskiego OC, jest ubezpieczenie Third-Party Only. Chroni ono od odpowiedzialności cywilnej za wyrządzenie szkód innym, czyli m.in. uszkodzenia własności innych osób oraz uszczerbku na życiu i zdrowiu ludzi i zwierząt.

• Drugą opcją jest Third-Party, Fire and Theft (w skrócie: 3PTF). Jak sama nazwa wskazuje, rozszerza ona OC i wypłaca świadczenia w przypadku kradzieży samochodu, uszkodzeń z nią związanych oraz spalenia pojazdu.

• Trzeci rodzaj polisy to Comprehensive Cover. Zawiera te same udogodnienia, co 3PTF, gwarantując jednocześnie wypłatę świadczeń nawet, gdy do wypadku doszło z naszej winy.

• Angielskim odpowiednikiem polskiego assistance jest Breakdown Cover – za niewielką dodatkową opłatą można więc zabezpieczyć się przed np.: rozładowaniem akumulatora, czy złapaniem gumy. Warto się nad nim zastanowić zwłaszcza, gdy planujemy wyjazd za granicę – przykładowo, koszt jednorazowego holowania w Niemczech zaczyna się od 200, a kończy nawet na 500 euro!

„»Co ma wpływ na wysokość składek« to najczęstsze pytanie związane z ubezpieczeniem samochodu w UK” – Mirosław Gajewski.

Na pierwszym miejscu jest więc wiek: młodzi kierowcy, czyli ci, którzy nie ukończyli 26. roku życia, płacą zdecydowanie więcej od reszty użytkowników. Wiele osób pyta, czy można spróbować oszczędzić w ten sposób, że na polisie oficjalnie pierwszym kierowcą (Policy Holder) jest doświadczony kierowca, podczas gdy faktycznie głównym użytkownikiem samochodu jest kierowca bez zniżek, dopisany jako dodatkowy (Named Driver). Powód tego jest prosty – jest taniej.

„Absolutnie nie” – ostrzega Piotr Cieszyński. „Jest to Fronting i jest on zabroniony w większości krajów UE. Ponadto, jeśli Policy Holder będzie miał szkodę, to oczywiście Named Driver nie straci zniżek, natomiast jeśli Named Driver spowoduje szkodę, to będzie ona obciążała zarówno zniżki PH, jak i jego.

Będzie on musiał bowiem podawać, że zrobił szkodę na ryzyku innego kierowcy, co może podnieść ryzyko ubezpieczeniowe, a co za tym idzie, składkę”.

Dobrym pomysłem na oszczędność jest więc dopisanie do polisy doświadczonej osoby z wysokim bonusem za bezszkodową jazdę jako dodatkowego użytkownika. Wiele z firm ubezpieczeniowych prosi o dodanie doświadczonego kierowcy, jako drugiego i trzeciego na polisie – często obniży to trochę składkę, ale i młody kierowca w razie sytuacji awaryjnej będzie miał na polisie osoby upoważnione do prowadzenia jego pojazdu. Należy również nadmienić, że młodzi ludzie muszą być w polisie wpisani jako główni kierowcy, by zaczęły im się „naliczać” zniżki. – „Popularnym sposobem na to, by obniżyć wysokość składki jest podwyższenie „excess”, a więc kwoty, którą należy zapłacić w przypadku zdarzenia drogowego. Jeżeli jeździsz niewiele lub spokojnie, może być to dobra decyzja” – tłumaczy pan Mirosław. Podobna sytuacja występuje w przypadku montażu tzw. „Boksa” – czyli narzędzia, zakładanego w naszym aucie przez ubezpieczyciela, które monitoruje sposób naszej jazdy. Dzięki temu można zaoszczędzić na składce, jednak jeśli będziemy jeździć agresywnie lub przekroczymy uzgodniony z ubezpieczycielem przebieg, niestety efekt będzie odwrotny.

Obok wieku kierowcy i posiadanych przez niego zniżek, ważną rolę odgrywa także samochód. To, że ubezpieczenie nowego małolitrażowego miejskiego pojazdu będzie tańsze od sportowego auta z silnikiem V8 z początku lat 90. jest oczywiste, natomiast jak wyglądają te proporcje? Pomocny do ustalenia tego jest podział na 50 grup ryzyka – im wyższa grupa, tym nasze ubezpieczenie samochodu w UK będzie wyższe. Samodzielne oszacowanie tego byłoby niezwykle trudne. Przykładowo, w zależności od wersji silnikowej i wyposażeniowej, najnowszy Ford Focus mieści się w przedziale grup 6-26, a dwa szybkie samochody o podobnej mocy i osiągach – nowa Skoda Octavia vRS oraz Porsche Boxster z lat 1996-2004 – dzieli aż 15 grup (odpowiednio 29 i 44). Brytyjczycy premiują również swoje marki – Vauxhalle należą do niższych grup niż niemieckie samochody o podobnej mocy.
W rozdzielaniu aut na grupy znaczenie ma przede wszystkim pojemność silnika, jego moc, wiek i pochodzenie auta czy wyposażenie w systemy bezpieczeństwa. Przed zakupem samochodu na pewno jest więc warto to sprawdzić.
Jakie jeszcze są sposoby na obniżenie opłaty za ubezpieczenie samochodu w UK? • Jeśli tylko masz taką możliwość – nie wybieraj rat, które w sumie zwiększają roczną składkę (od 10% do nawet 30%!), • Przed zakupem polisy wymień prawo jazdy na brytyjskie, • Jeździj bezpieczniej i nie zbieraj punktów karnych, • Zainstaluj w swoim samochodzie zabezpieczenie antykradzieżowe takie jak immobiliser, alarm, tracker. Ze względu na bardzo dużą liczbę ubezpieczycieli w Wielkiej Brytanii (ok. 130 podmiotów), różnorodność ofert (i ich cen) jest z całą pewnością większa, niż w Polsce. „Każda z firm nalicza składki w trochę inny sposób i dobrym pomysłem jest poświęcenie czasu na symulację wysokości kwoty należnej za polisę” – objaśnia pan Piotr z Profit Tree. „Być może w jednej z firm nie będziemy musieli dopisywać taty do polisy, w drugiej lepiej będzie inaczej określić wykonywany przez nas zawód, a w jeszcze innej nie będzie miało znaczenia, czy nasze prawo jazdy jest europejskie, czy też pełne brytyjskie”.

Dla Polaków w UK niezwykle istotne jest to, że niektóre firmy akceptują polskie zniżki, inne zaś je pomijają. Jeśli mamy możliwość ich uwzględnienia, należy również sprawdzić, czy polski ubezpieczyciel będzie w stanie wystawić zaświadczenie w języku angielskim, które to potwierdzi. Następnie należy porównać tę ofertę do innych – być może pomimo uwzględnienia polskich zniżek i tak znajdą się tańsze oferty. Jeśli nie mamy czasu na sprawdzanie wszystkich tych informacji w celu porównania ofert lub czujemy, że może wystąpić bariera językowa – nie wahajmy się skorzystać z usług firm brokerskich, takich jak Profit Tree. Konsultanci doskonale znają „preferencje” wszystkich firm i po zebraniu potrzebnych danych potrafią elastycznie i szybko dopasować je do wymagań poszczególnych ubezpieczycieli. Jeżeli są Państwo zainteresowani taką usługą lub mają jakiekolwiek wątpliwości, prosimy o kontakt. Konsultacje w firmie Profit Tree są darmowe, więc warto jest upewnić się, czy firma brokerska nie znajdzie dla Państwa lepszej oferty – zwłaszcza, że zrobi to bardzo szybko. Pamiętajmy, że konsekwencje jazdy bez ważnego ubezpieczenia samochodu w UK są surowe. Mandat IN10 to 6 punktów karnych oraz minimum 300 funtów do zapłaty. Jeśli samochodem nie jechał jego właściciel, to mandat dostaje zarówno on, jak i osoba, która go użytkowała. Ponadto nasz samochód zabierany jest na parking policyjny. Kosztuje to co najmniej 250 funtów za odholowanie pojazdu, postój na parkingu również jest kosztowny. Dlatego warto na czas wykupić ubezpieczenie samochodu w UK.

Zadzwoń do firmy PROFIT TREE PO WYCENĘ SWOJEGO SAMOCHODU PO POLSKU –  0207 1833 604

 

 

 

 

 

 

 

19 czerwca 2018