Problemy Brytyjczyków z emeryturami za granicą.

Problemy Brytyjczyków z emeryturami za granicą.

 

Państwowa emerytura: Brytyjscy emigranci mieszkający poza Europą wściekli, ponieważ zamrożono im emerytury.

Umowa została już wydana, która ma zapewnić, że brytyjskie emerytury państwowe zostaną wypłacone emigrantom, którzy skorzystają z systemu „triple lock” w Europie, co zostało potwierdzone we wrześniu.

Emerytura z potrójną kontrolą (triple lock) oznacza dodanie największej kwoty do emerytury z trzech różnych zmiennych. Może to być wzrost średniej krajowej zarobków, wzrost cen detalicznych mierzony wskaźnikiem cen konsumpcyjnych lub minimum 2,5%.

Umowa obejmuje również kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarię.

Ale w innych częściach świata nie udzielono żadnej pomocy emigrantom. Pół miliona z nich cierpi z powodu „zamrożonych” emerytur.

 

Rzecznik Departamentu Pracy i Emerytur powiedział: „Rząd objął bardzo jasną pozycję, która pozostaje spójna od około 70 lat: emerytura w Wielkiej Brytanii jest wypłacana na całym świecie, ale jest zrewaloryzowana tylko tam, gdzie istnieje prawny wymóg, aby to zrobić lub podpisane zostało porozumienie.”

Brytyjscy emigranci w krajach Wspólnoty Narodów nie będą mieć podniesionych emerytur.

Grupy lobbingowe w Australii i Kanadzie od lat domagają się zmiany prawa.

Twierdzą, że rząd losowo dyskryminuje emigrantów i że Wielka Brytania jest jedynym krajem rozwiniętym, który wypłaty emerytur uzależnia od miejsca zamieszkania emeryta.

Od czasu ogłoszenia Brexitu funt spada, co pogorszyło sytuację. Pomimo polepszenia pozycji funt szterling jest nadal niższy o 16 procent w stosunku do południowoafrykańskiego randa i 11 procent w stosunku do dolara australijskiego.

Konrad W

5 grudnia 2017