Problem prawny? Kancelaria DRN zna odpowiedź !

Problem prawny? Kancelaria DRN zna odpowiedź !

 

Adwokaci z Kancelarii DRN odpowiadają na pytania prawne polskiej społecznosci w UK

Zostałem wezwany na posterunek policji. Policja chce rozmawiać ze mną w związku z prawem karnym. Czy mogę dostać jakąś pomoc prawną? Adwokat był obecny na posterunku policji ze mną, kiedy poszedłem po raz pierwszy, ale nie byłem z niego zadowolony. Adwokat nie używał tłumacza i komunikacja była utrudniona. Czy mogę teraz zmienić kancelarię i adwokata?

 Jeśli jesteś aresztowany lub policja chce formalnie przesłuchać Cię w związku z jakimkolwiek przestępstwem karnym, masz prawo rozmawiać z adwokatem. Może się to odbyć telefonicznie lub adwokat może pójść na posterunek policji z Tobą. Usługa ta jest bezpłatna, a prawnik, który specjalizuje się w prawie karnym jest dostępny 24 godziny na dobę. Jeżeli już znasz prawnika karnego, i chcesz żeby Cię reprezentował, możesz poprosić tego prawnika aby zgłosił sie z Tobą na posterunek policji. Jeśli już jesteś na posterunku policji, powiedz policji kto jest Twoim adwokatem. Policja skontaktuje się z nim w Twoim imieniu i wezwie go na posterunek. Jeśli nie znasz adwokata ani kancelarii adwokackiej możesz poprosić o adwokata dyżurnego, który jest niezależny od Policji i nie współpracuje z policja, chociaż jest przez policję wzywany. Jeśli miałeś adwokata dyżurnego na posterunku, możesz kontynuować z tym samym adwokatem lub go zmienić. Jeśli postawiono Ci formalne zarzuty popełnienia przestępstwa karnego i musisz iść do sądu, możesz poprosić prawnika, który był z Tobą na posterunku policji, żeby Cię reprezentował w sadzie lub możesz zdecydować o wyborze innego prawnika. W zależności od tego ile zarabiasz, możesz być reprezentowany w sądzie darmowo. Osobom o niskim dochodzie przysługuje rządowa dotacja do usług prawnych (Legal Aid). Twoj adwokat wystąpi w Twoim imieniu o taka dotacje.Reprezentacja na posterunku policji od reprezentacji jest zawsze darmowa. Reprezentacja w sadzie moze być darmowa w zależności od dochodu. Poproś swojego prawnika, aby Ci to wytłumaczył. Jeśli nie jesteś zadowolony z usług adwokata, nie musisz kontynuować z nim współpracy, możesz sam wybrać adwokata, do którego masz zaufanie i z którym mozesz sie porozumieć. Kancelaria Donald Race & Newton będzie się z Tobą kontaktować w języku polskim, dzięki czemu będziesz miał komfort rozumienia każdego etapu swojej sprawy. W większości przypadków możemy uzyskać dla Ciebie dotację rządową na pokrycie kosztów adwokata, dzięki czemu Ty nie zapłacisz nic. Powież nam swoje problemy i pozwól naszym ekspertom je rozwiązać.

 Mieszkam z żoną i dwojką dzieci w Anglii od 5 lat. Nie mamy tu żadnej rodziny. Dwa lata temu kupiliśmy dom. Na chwilę obecną splaciliśmy 35% naszego kredytu na dom? Czy ja lub żona powinnismy sporządzić testament?

Prawo spadkowe w UK diametralnie różni się od prawa spadkowego w Polsce. Testament sporządzony w Polsce nie jest ważny w UK i nie może regulować majątku zmarłego pozostałego w UK. Jeśli osoba posiada majątek i/lub dzieci w UK, powinna sporządzić testament w oparciu o prawo w UK, które mówi, że testament powinien zostać podpisany w obecności dwóch świadków. Jako prawnicy z doświadczenia radzimy naszym klientom aby testament był sporządzony przez osobę prawnie wykwalifikowaną. Jeśli kupileś dom, jest to prawopodobnie najwiekszy zakup, jakiego dokonasz w Twoim życiu. Jeśli sporządzisz testament, to Ty zdecydujesz co się stanie z Twoim domem na wypadek Twojej śmierci, w przeciwnym wypadku zadecyduje za Ciebie prawo i przepisy.

W przypadku nagłej śmierci obydwojaga rodzicow, Twoje dzieci trafiłyby pod opiekę władz lokalnych (rodzina zastępcza, dom dziecka), chyba że w testamencie wyznaczycie kto powinien się nimi zaopiekować. Nawet jeśli posiadasz majątek, Twoje dzieci nie miałyby do niego dostępu. Jeśli jesteś właścicielem domu w UK lub płacisz mortgage i umrzesz bez testamentu, Twoi spadkobiercy nie będą mieli dostępu do kont bankowych i środków, żeby spłacać kredyt hipoteczny (mortgage) w przypadku gdy postępowanie spadkowe przedłuży się, może dojść do problemów z bankiem, który dostarczył mortgage, a nawet do przejęcia domu przez bank. Dział spadków Kancelarii Donald Race and Newton sporządzi w Twoim imieniu testament.

 Czy mogę stracić pracę, jeśli złożę wniosek o odszkodowanie za obrażenia ciała odniesione w wyniku wypadku w pracy?

Pracodawca nie może zwolnić pracownika z tego powodu, że pracownik wystąpił z roszczeniem o odszkodowanie za obrażenia ciała, których doznał w wyniku wypadku w pracy. Jeśli pracodawca zwolni Cię, wtedy możesz mieć ważne roszczenie za bezpodstawne zwolnienie z pracy. Niemniej jednak decyzja o tym czy składać roszczenie o odszkodowanie za wypadek w pracy czy nie należy do Ciebie. Adowkat nie podejmie tej decyzji za Ciebie, jedynie może przedstawić Ci za i przeciw – Ty podejmiesz decyzję, ale zanim to zrobisz, skontaktuj się z nami, omówimy Twóją sprawę indywidualnie.

 Dlaczego powierzenie prowadzenia sprawy roszczenia o obrażenia cielesne niezależnej kancelarii adwokackiej jest dla Ciebie korzystniejsze niż skorzystanie z kancelarii prawnej rekomendowanej przez Twoją firmę ubezpieczeniową?

Nie pozwól sie zwieźć i nie daj sie namówić do używania Twojej firmy ubezpieczeniowej do prowadzenia sprawy o odszkodowanie za obrażenia cielesne odniesione w wyniku wypadku. Priorytetem firmy ubezpieczeniowej jest utrzymanie wydatków i wypłacanych odszkodowań na minimalnym poziomie, co oznacza że Ty uzyskasz mniej pieniedzy tytułem odszkodowania. Taka kancelaria współpracująca z firmą ubezpieczeniową często składa oferte co do wysokości odszkodowania zanim przeprowadzi komisję medyczną, aby zaspokoić twoje roszczenie tanio, często aby uniknąć wypłaty wyższej kwoty odszkodowania na jaka naprawdę zasługujesz i tym samym zaoszczędzić sobie pieniędzy. Czasem być może nawet nie naliczą Ci żadnych swoich kosztów prawnych, powiedzą ze zatrzymasz kwotę uzyskanego odszkodowania w całości dla siebie, ale oznacza to że nie spędzą wiele czasu nad Twoją sprawą, nie wezmą pod uwagę wszystkich obrażeń ciała, leczenia jakie potrzebujesz, czy strat jakie poniosłeś, takich jak: utracone zarobki, koszty uszkodzonego samochodu itp. W wyniku tego możesz stracić tysiące funtów. Pamiętaj, ze priorytetem takich firm współpracujących z firmami ubezpieczeniowymi jest utrzymanie niskich kosztów. Priorytetem niezależnej kancelarii adwokackiej jest dobro Klienta. Fla niezależnej kancelarii prawnej priorytetem jest działanie w Twoim najlepszym interesie czyli uzyskanie maksymalnego, fair odszkodowania. Niezalezna kancelaria upewnieni się że zbada cię wykwalifikowany lekarz, biegły sądowy i że uzyskasz maksymalne odszkodowanie, dokładnie takie, na jakie zasługujesz. Jesli odniosłes obrażenia ciała, skontaktuj sie z nami i omów Twoja sprawę indywidualnie.

 Co to jest bezprawne zwolnienie z pracy (unfair dissmissal)?

Jeśli masz ponad 2 lata nieprzerwanego stażu u tego samego pracodawcy i pracujesz na podstawie umowy o pracę – nabyłeś pełnych praw pracowniczych. W sytuacji gdy pracodawca chce wypowiedzieć umowę o pracę lub zwolnić pracownika w trybie natychmiastowym, powinien przestrzegać ściśle określonej procedury.

Jeśli byłeś zatrudniony dłużej niż 2 lata na umowę o pracę, a zostałeś zwolniony w ciągu ostatnich 3 miesięcy zadzwoń do nas i sprawdź czy Twój pracodawca przestrzegał procedury, jeśli nie to masz prawno wnioskować o odszkodowanie za bezpodstawne zwolnienie z pracy.

Uwaga wyjątek: jeśli zostałeś zwolniony w wyniku dyskryminacji, nie musisz spełnić warunku 2 letniego okresu zatrudnienia.

 Zostałem złapany na przekroczeniu prędkości, czy stracę prawo jazdy? Czy istnieje możliwość odwołania się?

W UK za określone przestępstwa z zakresu ruchu drogowego nakładane są punkty karne. Jeśli uzbierasz 12 punktów karnych w okresie trzech lat, ryzykujesz, że dostaniesz od sadu zakaz prowadzenia pojazdów przez przynajmniej 6 miesięcy. Jeśli ryzykujesz utratę pracy, powinieneś porozmawiać z prawnikiem, który moze argumentować w sądzie w Twoim imieniu, za tym że powinieneś zatrzymać swoje prawo jazdy. Usługa ta nie jest dostępna darmowo, ale powinieneś oszacować ile byś stracił, jeśli dostałbyś zakaz prowadzenia pojazdów.

 Mieszkam od 10 lat w Anglii z moim siedmioletnim synem, ojciec dziecka mieszka w Polsce. Jesteśmy po rozwodzie, ojciec złośliwie nie zgadza się na wyrobienie przeze mnie nowego paszportu dla syna. Syn od 5 lat nie mógł odwiedzić swoich dziadków w Polsce, co mogę zrobić?

Polskie władze konsularne wymagają zgody i/lub obecności obojga rodziców do wydania paszportu. W przypadku kiedy jeden z rodziców jest nieobecny, nieobecny rodzic może wyrazić zgodę na wydanie paszportu dla dziecka przed notariuszem w Polsce lub w Anglii (Notary Public). Jeśli jednak uzyskanie zgody drugiego rodzica nie jest możliwe, w takiej sytuacji, w jakiej się Pani znalazła, kiedy drugi rodzic celowo utrudnia wydanie paszportu lub kiedy urwał się kontakt z drugim rodzicem, można wystąpić do sądu brytyjskiego aby postanowił o wydaniu paszportu przez polskie władze konsularne bez zgody drugiego rodzica. Sądy brytyjskie przychylnie rozpatrują takie sprawy, niemniej jednak muszą zachować konieczną procedurę. Sąd poinformuje rodzica niewyrażającego zgody o wszczętym postępowaniu, wezwie go na rozprawę i wysłucha powodów. Jeśli miejsce pobytu tego rodzica nie jest znane lub w przypadku niestawienia się rodzica na rozprawę, sąd najczęściej podejmuje decyzję o wydaniu paszportu bez zgody tego rodzica. Nasza kancelaria z sukcesem przeprowadziła wiele takich spraw. Takie postepowanie sądowe nie może być finansowane przez dotacje rządowe, ale możemy zaoferować stala z góry ustaloną opłatę za rozprawę. Skontaktuj się z nami w celu omówienia szczegolów.

Ojciec mojego 3 letniego synka ma kontakt z dzieckiem 3 razy w tygodniu po dwie godziny. Nie mogę wyjechać na wakacje ani odwiedzić przyjaciół ponieważ ojciec grozi, że angielski sąd zabierze mi dziecko jeśli uniemożliwię kontakt. Czy to prawda?

Jeśli istnieje postanowienie wydane przez sąd angielski, postanowienie to powinno być przestrzegane. Nie mniej jednak sąd uznałby za rozsądne, że rodzic wyjechał na wakacje ale wtedy utracony kontakt przez drugiego rodzica powinien, o ile to możliwe, zostać „oddany”.

Od obydwojga rodziców oczekuje się racjonalnego i elastycznego podejścia do sprawy kontaktów, brania pod uwagę wakacji i uroczystości rodzinnych, co może oznaczać, że od czasu do czasu ustalone kontakty mogą ulec zmianie. Sąd nie odmówi możliwości wyjazdu na wakacje zagraniczne z dziećmi chyba, że istnieją mocne podstawy aby podejrzewać, że dzieci nie powrócą z wakacji do Anglii. Podstawą do odmowy może być na przykład fakt, że dzieci jadą odwiedzić rodzinę za granicą, która to rodzina mogłaby umożliwić im pozostanie w odwiedzanym kraju. Nawet w takich okolicznościach sąd może nakazać spełnienie określonych warunków w celu zapewnienia, że dzieci powrócą. W przypadku gdzie zostało wydane orzeczenie sądu o miejscu zamieszkania dzieci przy jednym z rodziców (Residence Order) nie można wywieźć dzieci z kraju bez pisemnej zgody drugiego rodzica na okres dłuższy niż jeden miesiąc. To umożliwia rodzicowi z którym dzieci zamieszkują wyjazd na wakacje z dziećmi.

 Czy matka dzieci może uniemożliwić mi spotaknia z dziećmi?

 Matka może odmówić kontaktu, szczególnie gdy nie ma obowiązującego orzeczenia sądu. Nie mniej jednak odmowa powinna mieć miejsce jedynie wtedy gdy są do tego ważne powody. Jeżeli rodzic, który nie mieszka z dziećmi nie zgadza się z podanymi przyczynami przerwania kontaktów, może wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie kwestii kontaktów. Sąd będzie krytyczny w stosunku do rodzica, który przerwał kontakty bez ważnego powodu. W takich okolicznościach sąd zarządzi aby kontakt został wznowiony. Ważnym powodem do odmowy kontaktów z dziećmi jest przemoc fizyczna ze strony rodzica, który nie mieszka z dziećmi w stosunku do drugiego rodzica lub nawet wobec dziecka albo obawy co do umiejętności rodzica do opieki nad dzieckiem (najlepiej jeśli może to potwierdzić specjalista) albo jeśli istnieje ryzyko narażenia dziecko na niebezpieczeństwo jeśli doszłoby do kontaktu np. ponieważ nieobecny rodzic nadużywał alkololu lub substancji nielegalnych. W takich okolicznościach sąd będzie chciał przeprowadzić dochodzenie w celu wyjaśnienia czy można przezwyciężyć lub rozwiązać te trudności, aby kontakt mógł się odbywać. Jeśli występuje ryzyko dla bezpieczeństwa dziecka, może ono zostać zminimalizowane poprzez kontakt nadzorowany, który z czasem może przejść w kontakt nienadzorowany, jeśli nieobecny rodzic wykazał, że zależy mu na kontakcie i utrzymywał regularne, dobre jakościowo kontakty.

Jeśli masz pytania odnośnie tej lub jakiejkolwiek innej kwestii prawnej

zadzwoń do nas!

Joanna Starost

Kancelaria Adwokacka Donald Race & Newton

5/7 Hargreaves Street Burnley – Lancashire BB11 1EA 

Tel 07740106424 (język polski)
Tel 01282 433241 (Recepcja – język angielski)

email: js@drnlaw.co.uk

odwiedź nas na http://www.drnlaw.co.uk/polish-clients/

drn

3 października 2016