Problem Brexit, Francja grozi zablokowaniem Calais jeśli UK nie wpłaci £39 mlrd

Problem Brexit, Francja grozi zablokowaniem Calais jeśli UK nie wpłaci £39 mlrd

 

Francja rzuci wielokanałowy handel i zablokuje Calais, aż Wielka Brytania zapłaci 39 miliardów funtów Brexitu za rozwód „, minister rządu ostrzega.

Prezydent Francji Emmanuel Macron mógłby wprowadzić dodatkowe kontrole ciężarówek,  przewożących brytyjską żywność do Europy, powodując poważne opóźnienia i zakłócenia.

Może to zrobić, aby skłonić Brytanię do zapłacenia 39 miliardów funtów za rozwód z Brexitem, powiedział anonimowy minister. W wystąpieniu przed gabinetem minister spraw wewnętrznych Sajid Javid powiedział, że francuska policja graniczna może spowodować ogromne opóźnienia w ruchu, prosząc każdego kierowcę o powód podróży.

To dodaje dodatkowe 50 sekund do zwykłego 25-sekundowego czasu sprawdzania na każdej ciężarówce, co spowoduje olbrzymie korki.

Chaos może zmusić brytyjskie fabryki do rezygnacji z działalności i spowodować, że produkty żywnościowe zgniją na granicy.

Oznacza to, że niezależnie od tego, jak dobrze Brytyjczycy przygotują się na brak Brexitu, kraj ten nie jest w stanie powstrzymać wielkich zakłóceń, jeśli Francja sobie tego życzy. Gabinetowy minister powiedział The Sun:

„Możemy wydać wszystko, co chcemy, aby przygotować się po naszej stronie kanału, ale jesteśmy całkowicie bezsilni, aby zmusić Francuzów do zrobienia tego samego, i to jest dla nas bardzo poważna luka.

„Po prostu nie ma alternatywy dla Dover dla producentów na czas dostarczenia dokładnego terminu lub eksporterów żywności. „Spowodowałoby to również wiele szkód dla północnych Francuzów i naprawdę zdziesiątkuje Irlandię, ale spodziewamy się, że prezydent Macron początkowo podejmie próbę poważnych zakłóceń w Calais, aby nakręcić nam śrubę, aby spłacić Brexit „.

Ministrowie już przygotowują miejsca w Kent gdzie można zaparkować ponad 10 000 ciężarówek, aby obsłużyć kolejki ciężarówek zmierzających do Francji w razie braku Brexitu.

Pierwsze ciężarówki będą zaparkowane w Dover, Manston Airport i M20. Dover ma miejsce na 1,720 samochodów, lotnisko Manston niedaleko Margate, które zostało zakupione przez Departament Transportu, może zmieścić 4000, a 4500 ciężąrówek można zaparkować na M20 .

 

 

Oznacza to, że ponad 10 000 samochodów ciężarowych byłoby już nieruchome w jednym z najbardziej hrabstw południowo-wschodniej Anglii.

Ponadto w ramach szerszego planowania, Highways England został poproszony przez Departament Transportu, aby opracował plany wykorzystania autostrady M26 do przechowywania ciężkich samochodów ciężarowych, jeśli w przyszłości będą potrzebne dodatkowe miejsca.

„W październiku będziemy przeprowadzać na M26, dojdzie do instalacji dwóch bram , aby w razie potrzeby wspierać bezpieczne zarządzanie ładunkiem”.

Sugeruje sięże jedna jezdnia mogłaby zostać przekształcona w park ciężarówek, podczas gdy bramy pozwoliłyby systemowi przeciwstawiania się, aby druga strona poruszała się w obie strony. Szef działu transportu drogowego Richard Burnett ostrzegł, że korki o tej długości oznaczają, że podróże stały się nieopłacalne.

Powiedział: „W ubiegłym roku 2,6 miliona ciężarówek przeszło przez port w Dover, a kolejne 1,6 miliona przeszło do Europy kontynentalnej przez tunel pod kanałem La Manche, a ich przejście przez granice było bezkompromisowe.

„Jeżeli kontrole graniczne obejmują pełne procedury celne, przy każdej potencjalnie możliwej 45 minutowej kontroli, liczba samochodów ciężarowych złapanych w końcowych odcinkach będzie masowa.”Włączanie autostrad na parkingi nie pomoże. Będzie to oznaczać więcej zatłoczenia i więcej zanieczyszczeń. Kierowca ciężarówki mógłby utknąć w kolejce przez 15 godzin lub dłużej bez dostępu do toalet, wody i jedzenia ale najgorsze jest to iż zepsuje się żywność.

Dover – cięzarowki , takie kolejki czekają jeśli nie będzie umowy UK – BrukselaImage result for dover truck motorway

Konrad W

 

24 października 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *