Minister Morawiecki i PIS niech szykuje porfel za studia Polaków w Anglii

Emigranci z EU nie spłacają pożyczek studenckich, zapłacą je kraje Unijne

 

Wielki skandal czyli ukryte koszty jako straty członkostwa w Wielkiej Brytanii dotyczą Uniwersytetów a dokładnie ich zapłaty.

Jak donosi Student Loan Company (SLC) studenci z całej Unii Europejskiej w tym też Polacy nie spłacają pożyczek studenckich na terenie Wielkiej Brytanii.

Kwota do zapłaty urosła już do 4 milionów funtów.

Wielu studentów po skończeniu uczelni zaczyna płacić a później przerywa a 18. 600 studentów z Unii w ogóle nie zapłaciło ani grosza. Wielu wyjechało. 

Posłowie Konserwatyści nalegają na Premier May aby pożyczki te płaciła Unia Europejska czyli kraje członkowskie.

 

Ponadto mówią, iż nie ma powodu aby studenci z UE  byli dotowani przez brytyjskich podatników gdyż pragną studiować w Wielkiej Brytanii.

There is no reason for EU students to be subsidised by UK taxpayers

Jacob Rees-Mogg

Podsumowanie:

Po wyjściu z UE Wielka Brytania są dwie opcję :

1. Brytania  zatrzyma przyznawanie pożyczek studenckich dla emigrantów z UE w tym Polaków wtedy rodzice będą musieli sami zapłacić z oszczędności lub brać swoje prywatne pożyczki z banku.

2 Jeśli jednak studia dla emigrantów z Unii Europejskiej dalej będą w formie pożyczek rządowych i osoby które skończyły studia nie będą je spłacać z różnych względów to być może Polska zostanie obciążona.

Rok studiów kosztuje 9 000 funtów czyli po kursie 5 złote około 45 000 złotych na rok.Załóżmy że tylko 500 Polaków nie będzie płaciło pożyczek daje to już 22.5 miliona złotych na rok płacone przez 3 lata. Jednak niestety suma ta może rosnąć gdyż co roku kończą studia kolejni.

Taką sumę lub większą będzie musiała przygotować Unia Europejska, która nie zarabia pieniędzy a dzieli pieniądze, które dostaje od krajów.

Dlatego też Rząd PIS i Minister Finansów Morawiecki będzie musiał szykować portfel czyli Polski podatnik będzie kształcił Polskich studentów na wyspach którzy nie będą spłacać pożyczek. Ukryte koszty bycia członkiem w Unii Europejskiej dotkną teraz nie budżet w Londynie gdyż studia tutaj są bardzo drogie  ale budżety krajów Unijnych. A w Polsce uczelnie pustoszeją…

Konrad W

2 marca 2017