Premier May w Grimsby. UK może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej

Premier May. UK może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej

 

 

Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli posłowie w następnym tygodniu posłowie NIE zagłosują za porozumieniem z Brukselą, ostrzegła Theresa May.

„Popieram moją umowę i wy tez i  Wielka Brytania opuści UE, jesli odrzucimu umowę ją i nikt nie wie, co się stanie” – powiedziała premier w przemówieniu w Grimsby.

Dodała:

„Możemy nigdy nie odejść w ogóle, jedyną pewnością będzie trwająca niepewność. Miesiące spędzone na kłótniach o Brexit, kiedy moglibyśmy skupić się na poprawie naszej NHS, naszych szkół i naszych społeczności.”

 

Pani May ostrzegła: „Jeśli posłowie odrzucą umowę, nic nie jest pewne.

„Posłowie natychmiast staną w obliczu innego wyboru: albo opuścimy UE bez umowy 29 marca – nie wierzę, że byłby to najlepszy wynik dla Wielkiej Brytanii lub UE – albo opóźniamy Brexit i kontynuujemy spór o to zarówno nam, jak i UE, nie leży to również w naszym interesie.

Powiedziała, że ​​jeśli Wielka Brytania poprosi o opóźnienie, aby dać posłom więcej czasu na podjęcie decyzji, co zrobić, „UE może nalegać na nowe warunki, które nie leżą w naszym interesie, zanim zgodzą się na takie przedłużenie”.

Premier wystosował ostatnią, desperacką prośbę mając zaledwie cztery dni do decydującego głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym.

Bruksela nalegała, że ​​do końca Wielkiej Brytanii należy zaproponować nowe pomysły, aby przełamać impas, ale pani May powiedziała, że ​​”UE musi również dokonać wyboru”.

„Podobnie jak posłowie będą mieli duży wybór w przyszłym tygodniu, UE również musi dokonać wyboru” – powiedziała.

„Oboje uczestniczymy w tym procesie.

„W interesie Europy jest, aby Wielka Brytania wyjechała z umową.

„Pracujemy z nimi, ale decyzje podjęte przez Unię Europejską w ciągu najbliższych kilku dni będą miały duży wpływ na wynik głosowania”.

Negocjacje w Brukseli znajdują się w impasie, ponieważ unijne źródła oskarżyły Wielką Brytanię o przedstawianie „szalonych” pomysłów na rozwiązanie problemu rządów w Irlandii Północnej.

Plany, w których pani May ma lecieć do Brukseli w niedzielę, zostały odłożone, ponieważ obecnie nie ma powodu, by sądzić, że będzie miała co podpisać.

Kilka posłów torysów otwarcie spiskuje z Partią Pracy, by zmusić rząd do zaakceptowania unii celnej z UE, jeśli jej umowa upadnie.

Posłowie zagłosują we wtorek na podstawie uzgodnionej z UE umowy, która jest faktycznie  ta sama, która została odrzucona przez rekordową większość w głosowaniu w styczniu.

Jeśli pani May przegra wtorkowe głosowanie, posłowie będą głosować nad tym, czy nie zablokować żadnego porozumienia, a następnie głosować nad tym, czy opóźnić Brexit.

Uważa się, że Michael Gove, Sekretarz Środowiska ostrzegł, że rząd upadnie, jeśli posłowie nie otrzymają możliwoście swobodnego głosowania na temat Brexitu bez umowy.

Sir Keir Starmer, sekretny sekretarz Brexit, opisał przemówienie pani May jako „przyznanie się do porażki”.

Dzisiaj w Grimsby

 

Konrad W

Dzień Sądu Brexit, 12 marzec zobacz drogę Brexitu UK

8 marca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Czas po Brexit

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *