Premier May odrzuca apel Brukseli rezygnacji z Brexitu

Theresa May odrzuciła apel Brukseli, aby zrezygnować z Brexitu

 

Theresa May odrzuca apel największych eurokratów o „zmianę zdania” w sprawie wyjścia z UE, mówiąc, że rząd „szanuje decyzję społeczeństwa”

Theresa May odrzuciła wczoraj wieczorem apel ze strony Brukseli, aby ponownie przemyśleć decyzję o opuszczeniu UE.

Dwóch czołowych przedstawicieli UE zaapelowało do Wielkiej Brytanii o zmianę zdania w sprawie Brexitu. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział Wielkiej Brytanii: „Nasze serca wciąż są dla was otwarte”. Został on poparty przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera, który powiedział: „Nasze drzwi wciąż pozostają otwarte i mam nadzieję, że będzie to wyraźnie słyszalne w Londynie”.

Jego zastępca, Frans Timmermans, powiedział, że blok jest gotowy na wszelkie brytyjskie „wątpliwości” Wielkiej Brytanii. Apel po debacie w Wielkiej Brytanii na temat możliwości drugiego referendum będzie postrzegany jako próba destabilizacji pozycji pani May przed rozmowami na temat porozumienia handlowego po Brexit.

Zeszłej nocy premier rozmawiała z prezydentem Austrii Sebastianem Kurzem, aby wysłać do Brukseli wiadomość, że nie ma zamiaru ponownie otwierać kwestii członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. May ​​powiedziała panu Kurzowi, który ma sprawować rotacyjną prezydencję w UE, że „rząd uszanuje decyzję podjętą przez brytyjską opinię publiczną o opuszczeniu UE”.

Downing Street odrzuciła także sugestie, że swobodny przepływ osób może pozostać do czasu, aż ewentualny okres przejściowy dobiegnie końca w 2021 roku.

Przewodniczący Rady Europejskiej wyjaśnił, że nie zrezygnował z cofnięcia decyzji historycznego referendum, zwracając się do posłów do PE w Strasburgu. Ale nalegał, aby pozostali 27 członkowie nie rozczulali się nad UK, jeśli zdecyduje się iść naprzód.

Komentarze pojawiły się podczas debaty w Parlamencie Europejskim, podczas której wysunęły się ważne osobistości, by upomnieć Theresę May i rząd Wielkiej Brytanii. Guy Verhofstadt obiecał nacisnąć na premier w kwestii praw obywatelskich. Zwrócił uwagę, że nowe wytyczne UE w sprawie negocjacji wymagają, aby zasady swobodnego przepływu pozostały niezmienione w trakcie dwuletniego okresu przejściowego. Verhofstadt powiedział, że prawa obywateli – między innymi w zakresie swobodnego przepływu – powinny obowiązywać do końca okresu przejściowego.

Nie było mowy o „próbach” utrudnienia obywatelom UE uzyskania zezwolenia na pobyt w Wielkiej Brytanii „. „To może mieć zastosowanie tylko po przejściu”, powiedział. Dodał, że posłowie do PE odrzucą sugestię, że „można mieć lepsze stanowisko, lepszy status poza UE niż wewnątrz”.

Członek Torysów Bernard Jenkin powiedział, że pomysł cofnięcia Brexitu był „absurdalny”.

„Chcecie, żeby rząd po prostu zignorował referendum? To absurd – powiedział Sky News.

Theresa May has flatly reject the idea of a second national vote warning that it would only throw the process into chaos, and polls suggest that there is little appetite among the public for another referendum.

 

Konrad W.

 

18 stycznia 2018