Premier May gra ostro, nowe rozdanie w Europolu

Wielka Brytania

Premier May chce po wyjściu Wlk. Brytanii z UE porozumienia z unijną agencją zwalczania przestępczości Europol

Premier Theresa May chce, aby powstało porozumienie w stylu amerykańskim z unijną agencją zwalczania przestępczości Europol po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Ministrowie wierzą, że wiodąca rola Wielkiej Brytanii w tworzeniu służb specjalnych spowoduje, że inni przywódcy zgodzą się na nowe porozumienie, pomimo Brexitu.

May dąży do tego, aby Wielka Brytania nadal pełniła kluczową rolę w tej organizacji, podobnie jak to jest w modelu USA, który ma stałych przedstawicieli w siedzibie Europolu, mimo że Stany Zjednoczone nie są członkiem UE.

Rzecznik rządu powiedział: „Zapewniamy fachową wiedzę i dane, jeśli chodzi o Europol i wykorzystujemy go bardziej niż większość, dlatego dążymy do amerykańskiego modelu, gdzie będąc poza UE, wciąż pozostajemy częścią Europolu”.

Europejski Urząd Policji, czyli Europol z siedzibą w Hadze zatrudnia ponad 900 agentów.

Obecnie jest on kierowany przez Brit Rob Wainwright’a, który nadzoruje kwotą 100 mln euro rocznego budżetu.

Wielka Brytania zawsze pełniła czołową rolę w tej organizacji ze względu na jej wiodące światowe siły bezpieczeństwa.

Teraz rząd Wielkiej Brytanii pracuje nad porozumieniem, które miałoby powstać po tym, jak Wielka Brytania opuści Unię Europejską.

Jeszcze w tym miesiącu premier May zapewniła, że doświadczenie Wielkiej Brytanii odnośnie wyrafinowanej walki z przestępczością będzie stanowiło centralny element strategii negocjacyjnej.

Wczoraj wieczorem rzecznik rządu powiedział: „Wielka Brytania opuszcza UE, ale przygraniczna przestępczość wciąż będzie problemem.

„Priorytetem, gdy wejdziemy na drogę negocjacji w związku z Brexitem, będzie zapewnienie najlepszego możliwego porozumienia dla Wielkiej Brytanii, w tym współpracy w zakresie egzekwowania prawa i pracy antyterrorystycznej”.

Klaudia S.

30 grudnia 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka