Premier May, Brytania nie zapłaci za dostęp do rynku usług finansowych

Premier May, Brytania nie zapłaci za dostęp do rynku usług finansowych

 

Wielka Brytania nie zapłaci za dostęp do rynku usług finansowych
THERESA May zapowiedział, że Wielka Brytania nie zapłaci Unii Europejskiej za dostęp do rynku usług finansowych po Brexit.

W środę Niemcy zaczęły żądać „znacznych” płatności na rzecz budżetu UE, gdyby brytyjskie firmy finansowe chciały działać w Europie.

Twierdzono, że negocjatorzy Brexitu będą musieli wybierać między modelami szwajcarskimi i norweskimi, aby uzyskać dostęp do biznesu. Oba modele oznaczałyby, że Wielka Brytania będzie nadal wpłacać pieniądze do unijnej kasy.

W zeszłym tygodniu Philip Hammond odmówił wpłacania pieniędzy do UE w zamian za dostęp do rynku dla brytyjskich firm, mówiąc: „Porozmawiamy o tych wszystkich rzeczach”.

Ale za pośrednictwem jej rzecznika premier powiedział: „Nie będziemy płacić za dostęp do rynku”.
Rzecznik powiedział dziennikarzom: „Stanowisko rządu pozostaje niezmienione.

„W rozwijaniu naszego przyszłego partnerstwa będziemy chcieli nadal współpracować, aby promować długoterminowy rozwój gospodarczy naszego kontynentu.

„Będzie to obejmować kontynuowanie uczestnictwa w konkretnych politykach i programach, jeżeli leży to w naszym wspólnym interesie, wnosząc ciągły wkład w pokrycie naszego sprawiedliwego udziału w kosztach.”

Jego oświadczenie sugerowało, że rząd nie będzie uważał płacenia za dostęp dla firm świadczących usługi finansowe za taki wspólny program.

Pomysł, że Zjednoczone Królestwo będzie musiało „zapłacić za grę” w Europie, przeraża Brexiteers, którzy wielokrotnie ostrzegali, że dalsze płacenie ogromnych budżetów UE byłoby nie do przyjęcia.

W przemówieniu w Lancaster House zeszłego roku Theresa May obiecała, że ​​”dni, w których Wielka Brytania będzie wnosić olbrzymi wkład w Unię Europejską, co roku, skończy się” po tym, jak Brytania formalnie opuści ten blok. Eksperci ds. Handlu ostrzegają, że płatności te mogą być nieuniknione, aby zapewnić dostęp do towarów i usług.

Konrad W

 

11 stycznia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka