Prawo UE musi chronić obywateli UE na wyspach

Prawo UE musi obowiązywać: uparty Barnier twierdzi, że ETS musi stanowić najwyższe prawo w Wielkiej Brytanii

 

Pan Barnier powiedział, że rola Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w kwestiach praw obywateli jest „przeszkodą” w rozmowach podczas wspólnej konferencji prasowej z brytyjskim negocjatorem Brexit, Davidem Davisem.

Główny negocjator UE powiedział: „Nasi obywatele będą mogli powoływać się na prawa określone w umowie o wyjściu przed brytyjskimi sądami.

„Udało nam się zagwarantować zainteresowanym obywatelom, że Wielka Brytania zastosuje pojęcia prawa UE w sposób zgodny z prawem UE po Brexicie.

„Ale nie doszliśmy do porozumienia, aby Europejski Trybunał Sprawiedliwości odgrywał niezastąpioną rolę w zapewnieniu tej zgodności, co stanowi przeszkodę dla UE”.

Theresa May wcześniej powiedziała, że ​​członkostwo ETS, najwyższego organu prawnego UE, „nie dojdzie do skutku ” po Brexicie.

W lipcu pan Barnier nalegał, że UE nie zrezygnuje z posiadania przez ETS praw wobec obywateli, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

W sierpniu Wielka Brytania wyraziła zgodę na kompromis w sprawie nowych ram prawnych dla Brexitu, przyjmując, że sędziowie UE mogliby nadal wypowiadać się w sprawach dotyczących Wielkiej Brytanii w okresie przejściowym i nadzorować przyszłą umowę handlową z UE.

Po przemówieniu pani May we Florencji, proponującej dwuletni okres przejściowy, w którym Wielka Brytania będzie nadal płacić UE po Brexicie, Davis powiedział, że rozmowy w Brukseli zrobiły „decydujące kroki” naprzód.

Pan Barnier stwierdził, że potrzebne jest też rozwiązanie na granicy z Irlandią, które w pełni respektować będzie zarówno wymagania jednolitego rynku UE, jak i porozumienie wielkopiątkowe.

„Pracujemy szybko nad szeregiem skomplikowanych kwestii, ale pozostają pewne punkty, co do których potrzeba dalszej dyskusji i pragmatyzmu, aby osiągnąć porozumienie”.

A co chodzi –  chodzi o to aby po wyjściu Brytanii z UE nikt nie zabrał ci benefitów na dzieci albo deportować za coś błahego, odmówić bezpłatnego leczenia. Gdy Wielka Brytania podlega pod Strasburg musi respektować decyzję Sądu w Europejskiego jak i ty możesz się tam odwoływać.

Katarzyna Cz

28 września 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka