Prawa człowieka w Wielkiej Brytanii będą po Brexit do 2022

Prawa człowieka w Wielkiej Brytanii będą po Brexit do 2022

 

Wielka Brytania będzie musiała przez następne pięć lat być związana prawami o prawach człowieka, ponieważ Theresa chce zrezygnować z konwencji europejskiej.

Premier najprawdopodobniej porzuci zobowiązanie do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

Powiedziała, że ​​EKPC uniemożliwiła jej ekstradycję radykalnego kaznodziei nienawiści Abu Qatada

Ale starsze źródła mówią, że obietnica ta ma odwrócić uwagę od negocjacji związanych z Brexitem

przypuszczalnie nie znajdzie się to w programie wyborczym konserwatystów w 2017 r

 

Pod koniec grudnia ubiegłego roku premier powiedziała, że będzie starała wycofać się z EKPC, opracowując plan programu wyborczego na rok 2020.

Miała zamiar zaklasyfikować te same prawa do prawa brytyjskiego, ograniczając prawa sądu w Strasburgu.

Ale wcześniej w tym tygodniu liberalni konserwatyści byli podobno zaniepokojeni, że wybory zostaną uznane za okazję do uzyskania nakazu wycofania się oraz wzmocnienia jej planów Brexit.

EKCP istnieje całkowicie niezależnie od Unii Europejskiej, a więc mandat pani May w sprawie Brexit niekoniecznie jest równoznaczny z wycofaniem Wielkiej Brytanii z konwencji. Konwencja oferuje obywatelom Europy prawa i wolności, w tym prawa do sprawiedliwego procesu, prywatności, wyrażania i wolności myśli.

W 2012 r. EKCP orzekła, że Wielka Brytania nie może deportować Qatady, ponieważ przywiezienie go do Jordanii oznaczało, że może on być sądzony na podstawie dowodów uzyskanych w wyniku tortur . Już w 2014 r. jako minister ds. sprawiedliwości Chris Grayling powiedział, że przyszły rząd konserwatywny rozważyłby opuszczenie EKPC.

W 2015 r w orędziu konserwatyści stwierdzili :”Nawet pozwalając na niezbędne zmiany w ciągu dziesięcioleci, EKCP użyła” doktryny żywego organizmu „, aby rozszerzyć uprawnienia konwencji na nowe obszary, z pewnością przekraczając granice tego do czego zobowiązali się jej założyciele”.

Gdy pani May zorganizowała spotkanie z Jean-Claudeem Junckerem i Michelem Barnierem,​​powiedziała parze, że chce po „Brexit” „głębokiej i szczególnej relacji” między UE i Anglią.

„W następstwie brytyjskiego listu notyfikacyjnego na mocy art. 50 (czyli o opuszczeniu UE) Premier potwierdziła zobowiązanie Wielkiej Brytanii do nawiązania głębokiego i szczególnego partnerstwa z Unią Europejską”.

Gazeta Telegraf informuje, że podległość Wielkiej Brytanii do konwencji Praw Człowieka będzie jeszcze przez kolejne pięć lat, aż do roku 2022. To bardzo ważne w stosunku do wielkiej ilości Polaków mieszkających na terenie Wielkiej Brytanii. W przypadku jakiś problemów w życiu Polaka na wyspach jego obrońca na sali sądowej może korzystać z przepisów o ochronie praw człowieka.

Konrad W

6 maja 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK