Pracujesz za granicą płacisz dwa podatki gdy masz zameldowanie w Polsce

Pracujesz za granicą płacisz dwa podatki gdy masz zameldowanie w Polsce

 

Zapytaliśmy Monisterstwo Finansów gdy już Rządzi Morawiecki –  jak to jest gdy Polacy pracują za granicą .

Okazuje się że Ministerstwo Finansów pisze że musisz płacić podatek w dwóch krajach – oto odpowiedzi.

Szanowny Panie,

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Tak więc wynagrodzenie uzyskane za pracę najemną poza granicami podlega opodatkowaniu wg polskich przepisów podatkowych, z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Jeżeli praca wykonywana jest za granicą dla zagranicznego pracodawcy, co do zasady, dochody takie będą podlegały opodatkowaniu zarówno w tym państwie, jak i w Polsce.

 

Rozliczając te dochody w Polsce należy zastosować metodę unikania podwójnego opodatkowania przewidzianą we właściwej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Polska zawarła obowiązujące umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 87 państwami, w tym ze wszystkimi państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Teksty wszystkich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, dostępne są na stronie MF: https://www.finanse.mf.gov.pl/abc-podatkow/umowy-miedzynarodowe

Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem „Przed wakacjami – co warto wiedzieć”: https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dzialalnosc/dzialalnosc-edukacyjna/przewodnik-wakacyjny

Z poważaniem,

Wydział Prasowy Biuro Komunikacji i Promocji

  1. u Świętokrzyska 12 00-916 Warszawa

tel.: +48 22 694 51 19 fax: +48 22 694 44 17 tel. kom.: +48 502 726 030

Wniosek – strach wysyłać pieniądze na konta bankowe w Polsce, lepiej trzymać za granicą. PIS przy władzy, miało być inaczej a Duda i Kaczyński dali Premiera Morawieckiego byłego doradzcę Tuska i bankiera banku niemieckiego i… zaczyna się… zresztą wcześniejsze Rządy PIS były podobne , prześladowanie emigracji bo wtedy też Polacy płacili podwójny podatek dopiero Tusk to zmienił.

Oto kopia emaila

 

 

 

 

 

20 czerwca 2018