Pracownicy z UE to„wyższa jakość”niż obywatele Wielkiej Brytanii,raport

 

Obywatele UE to „ wyższa jakość i chętniejsi pracownicy” niż obywatele Wielkiej Brytanii, stwierdza raport rządowy.

 

Raport Komitetu Doradczego ds. Migracji (MAC) ujawnia, że ​​przedsiębiorstwa brytyjskie postrzegają europejskich imigrantów jako bardziej zmotywowanych, elastycznych i chętnych do pracy dłużej niż rodzima siła robocza.

Eksperci stwierdzili, że wiele firm z sektorów o niskich kwalifikacjach zbudowało model biznesowy, w którym dostępność pracy imigrantów z kontynentu odgrywa ważną i „niekiedy istotną” rolę.

Wykazano, że w tym sektorze wystąpiły już oznaki niedoboru pracowników o niskich kwalifikacjach, z doniesieniami od firm, w których jest coraz więcej wolnych miejsc pracy, a także zwiększono reklamę w celu zdobycia personelu lub wykorzystano pracowników agencyjnych w celu uzupełnienia luk.

Pracodawcy z branży hotelarsko-gastronomicznej ostrzegali, że jeśli odmówi im się dostępu do pracowników z UE, wpływ na gospodarkę będzie „gdzieś pomiędzy trudnym i katastrofalnym” dla wielu hoteli.

Rolnicy również stwierdzili, że polegają na stałym zapewnianiu pracowników sezonowych z UE. Po opublikowaniu raportu rolnik Guy Poskitt powiedział: „Nie możemy znaleźć wystarczającej liczby lokalnych pracowników na trudne i nietowarzyskie zmiany.”

Satbir Singh, prezes Wspólnej Rady ds. Pomocy Imigrantom, powiedział, że raport był kolejnym dowodem świadczącym o niepowodzeniu polityki imigracyjnej Theresy May.

Oficjalne dane pokazują spadek migracji netto z UE od czasu referendum. Szacuje się, że do Wielkiej Brytanii przybyło około 90 000 więcej długoterminowych imigrantów z UE, niż opuściło kraj w okresie 12 miesięcy do września 2017 r.

Rzecznik Home Office powiedział:

„Jesteśmy zaangażowani w kontrolowaną i zrównoważoną migrację. Brytyjczycy chcą kontroli naszych granic, a po wyjściu z UE zapewniamy, że możemy kontrolować imigrację do Wielkiej Brytanii z Europy, wprowadzając system, który działa w najlepszym interesie całej Wielkiej Brytanii.

„System ten będzie oparty na dowodach, w tym tych od MAC, oraz na współpracy z szeregiem interesariuszy, w tym firmami, uniwersytetami, Devolved Administrations i liderami NHS.”

Katarzyna Cz

28 marca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Sprawy Polonii