Pracownicy otrzymają rekompensatę za anulowanie zmiany.

Pracownicy otrzymają rekompensatę za anulowanie zmiany.

 

Pracownicy o zerowej godzinie pracy w Wielkiej Brytanii, których zmiany zostały anulowane w krótkim czasie, mogą otrzymać wynagrodzenie w ramach nowych planów rządowych.

Wniosek jest częścią pakietu środków mających na celu poprawę praw nisko opłacanych elastycznych pracowników.

Zgodnie z propozycjami mogą otrzymać pełną wartość anulowanej zmiany lub trzykrotność minimalnej stawki godzinowej za każdą anulowaną godzinę.

W ciągu najbliższych 12 tygodni rząd zbiera opinie na temat propozycji.

Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej powiedział, że jeden na sześciu nisko opłacanych pracowników w elastycznych godzinach otrzymał nie więcej niż jeden dzień powiadomienia o anulowanej zmianie.

Ponadto prawie 40% wszystkich brytyjskich pracowników stwierdziło, że ich godziny zmieniają się z tygodnia na tydzień, a 1,7 miliona osób twierdzi, że bardzo zależy im na tym, aby godziny pracy mogły się niespodziewanie zmienić.

Sekretarz biznesu Greg Clark powiedział, że nowe modele biznesowe otworzyły „zupełnie nowy świat wzorców pracy i możliwości”.

Dodał: „Ważne jest, aby prawa pracowników nadążały za tymi zmianami, odzwierciedlały nowoczesne środowisko pracy i zajmowały się niewielką liczbą firm, które nie traktują swoich pracowników uczciwie”.

Propozycje mają opierać się na wcześniejszym zestawie reform wprowadzonych w grudniu ubiegłego roku. Zostały one oparte na wynikach przeglądu współczesnych praktyk pracy prowadzonych przez Matthew Taylora, byłego doradcę byłego premiera Tony’ego Blaira i dyrektora naczelnego Royal Society of Arts.

W ramach tego procesu poproszono Komisję Niskich Wynagrodzeń o zbadanie kwestii „jednostronnej elastyczności”, a ich pomysły są w centrum ostatnich konsultacji.

Bryan Sanderson, który przewodniczy komisji, powiedział, że „zachwycił się” tym, że rząd kontynuuje ten proces. „Proponowane zmiany, część pakietu polityk, które zasugerowaliśmy, mają potencjał, by poprawić pracę i życie setek tysięcy ludzi” – dodał.

Ale TUC powiedział, że proponowane zmiany nie poszły wystarczająco daleko.

Sekretarz generalny Frances O’Grady powiedziała, że ​​rekompensata będzie „krokiem we właściwym kierunku”, ale powtórzyła wezwanie TUC do zakazania umów o zerowej godzinie.

Konrad W

Jak dostać 2,200 funtów odszkodowania za uraz ręki w pracy w UK?

 

19 lipca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK