Pracownicy NHS wynegocjowali podwyżkę swoich płac.

Pracownicy NHS wynegocjowali podwyżkę swoich płac.

 

Pracownicy NHS, wreszcie uzyskają podwyżkę płac.
Jeśli umowa zostanie uzgodniona, pracownicy NHS otrzymają podwyżkę o 6,5% w ciągu najbliższych trzech lat.

Pracownicy NHS są w końcu gotowi do podwyżki płac, co oznacza koniec siedmioletniego pułapu płac.

Szczegóły pakietu pojawią się wkrótce po miesiącach rozmów między rządem a przywódcami 14 związków zawodowych reprezentujących pielęgniarki, położne, kierowców ambulansów, tragarzy i innych niemedycznych pracowników.

Wcześniej obawiano się, że więcej pracowników NHS będzie zmuszonych zrezygnować z urlopu w zamian za podwyżkę wynagrodzenia, ale rząd odrzucił ten plan.

Ministrowie nalegali na dodatkową pracę dnia w roku jako warunek wstępny umowy.

Pracownicy będą musieli się skonsultować, ale oczekuje się, że otrzymają wyższą pensję od lipca, potrąconą do kwietnia, znoszącą pułap płac, który istnieje od 2010 roku.

Umowa dotyczy pracowników NHS w Anglii kosztem około 4 miliardów funtów.

Oczekuje się, że pieniądze zostaną udostępnione za podobne podwyżki płac w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Umowa zostanie skonstruowana w taki sposób, aby podwyżki do najniższych płatnych i płatnych zespołów zostaną zmienione, aby pracownicy mogli szybciej poruszać się po klasie płac.

W zeszłorocznej kampanii wyborczej Theresa May prowadziła kampanię przeciwko grożącym po raz pierwszy strajkowi pielęgniarek z NHS, którzy byli źli, widząc, że ich dochody spadają realnie.

Rząd po raz pierwszy ogłosił, że we wrześniu podniesie w sektorze publicznym 1% pułap wynagrodzenia dla funkcjonariuszy policji i więzień.

NHS był pod presją zatrzymywania personelu, po tym jak ujawniono, że co dziesiąta pielęgniarka co roku opuszczała sektor publiczny w Anglii.

Statystyki uzyskane przez BBC od NHS Digital wykazały, że w 2017 roku odeszły 33 000 pielęgniarek, wywierając presję na szpitale i usługi społeczne.

Konrad W

21 marca 2018