Posterunkowy Mark Baird po służbie „groził polskiemu bramkarzowi”.

Posterunkowy Mark Baird po służbie „groził polskiemu bramkarzowi”.

 

Posterunkowy Mark Baird wypił „ponad 10 dużych piw”, gdy w listopadzie obrażał mężczyznę na zewnątrz Tofts, usłyszała komisja ds. agresywnego zachowania Policji w Humberside.

 

Mężczyzna powiedział także Polakowi, że jest policjantem i zna prawo.

Pan Baird przeprosił i przyznał, że jego zachowanie było rażącym niewłaściwym postępowaniem, ale zaprzeczył celowemu rasizmowi.

Zespół komisji usłyszał, że polski bramkarz pracował sam w dniu 8 listopada, kiedy pan Baird, który był po służbie i był w towarzystwie dwóch kolegów, stał się agresywny po tym, jak bramkarz nie wpuścił go do lokalu.

Baird rzekomo powiedział Polakowi, że „z powodu takich ludzi jak ty nie mogę wejść” i „mam nadzieję, że wszystkich was wyrzucą z kraju„.

Potem odszedł, ale wrócił po kilku chwilach, mówiąc: „Rozbiję ci głowę”.

Powiedział też, żeby bramkarz mówił „po angielsku”, po czym zaczął wyśmiewać jego akcent, usłyszeli członkowie komisji.

Nagranie z części incydentu, który został sfilmowany na telefonie komórkowym, pokazało, jak oficer krzyczy do bramkarza.

Komisja dowiedziała się, że oficer rozszedł  się ze swoją partnerką, miał problemy finansowe i był na antydepresantach.Posterunkowy Baird powiedział na rozprawie: „Mogę tylko przeprosić za moje działania, jestem absolutnie zdegustowany”.Komisja usłyszała, że oficer nie pamiętał incydentu.

„Szacunek dla wszystkich”

Dwoje współpracowników policjanta, z których jeden jest obywatelem polskim, powiedzieli komisji, że PC Baird jest „szanowanym, oddanym i wysoko wykwalifikowanym” oficerem, który jest „wnosi wiele do zespołu”.Opisali go jako człowieka „bardzo szanującego wszystkie narodowości”.

Policjantka z Polski powiedziała, że nigdy nie otrzymała od niego żadnych negatywnych komentarzy i że „zawsze traktował wszystkich ludzi w ten sam sposób”.

Pan Ley Morgan powiedział, że pan Baird nie ma rasistowskich poglądów i nie zachowywał się celowo rasistowsko.

Przesłuchanie trwa.

Katarzyna Cz

1 czerwca 2018