Ponad 60 osób i małe dzieci spłonęły w Atenach. Zobacz

Ponad 60 osób w tym małe dzieci spłonęły w Atenach. Zobacz

 

Cała rodzina została zabita w czasie pożarów w pobliżu greckiej stolicy, Aten.

Ratownicy odkryli 26 ciał, w tym małe dzieci, stłoczone razem w jednym ośrodku wypoczynkowym, niektórzy przytulali się. Zostały znalezione zaledwie 30 metrów od morza, po tym, jak nie były w stanie znaleźć drogi z dala od pożarów we wsi Mati.

 Burmistrz powiedział, że „Mati już nie istnieje” po pożarach, które szalały .

 „Mati już nie istnieje” – powiedział burmistrz pobliskiego portu Rafina, Evangelos Bournous, dodając, że uszkodzono ponad tysiąc budynków i 300 samochodów. Wielu turystów i mieszkańców uciekło w kierunku wybrzeża, by uciec przed płomieniami i dymem. Władze ewakuowały na noc ponad 700 osób drogą morską, powiedział minister Nektarios Santorinios, którego ministerstwo odpowiada za straż przybrzeżną. Dwa największe pożary – jeden 20 mil na północny wschód od Aten niedaleko Rafiny, drugi 30 mil na zachód od stolicy w Kineta – wybuchły w poniedziałek podczas gorących, suchych warunków letnich.

Strażacy przeszukują obszar, w którym znaleziono 26 zwęglonych ciał.  Wiele osób zginęło w samochodach, gdy nie mogły się wydostać z drogi ognia.  Rozproszone wiatrowymi wiatrami, które często zmieniały kierunek, płomienie szybko rozprzestrzeniły się w zaludnionych nadmorskich miastach – zbyt szybko, aby wielu ludzi, którzy byli w samochodach lub domach, uciekli, powiedziała rzeczniczka straży pożarnej Stavroula Malliri.

Szef greckiego Czerwonego Krzyża, Nikos Oikonomopoulos, powiedział telewizji Skai, że ekipa ratunkowa Czerwonego Krzyża zgłosiła odnalezienie 26 ciał w złożonym na północny-wschód od Aten. W sumie, liczba ofiar śmiertelnych wynosiła ponad 50 we wtorek rano, powiedział rzecznik rządu Dimitris Tzanakopoulos. Andreaas Passios, który mieszka obok kompleksu, powiedział: „Wszystko stało się w kilka sekund. „Złapałem ręcznik plażowy. Uratowało mi to życie. namoczyłem go, złapałem żonę i pobiegliśmy do morza.

To było niewiarygodne. Kanistry z gazem eksplodowały. Płonące szyszki leciały wszędzie. „Kiedy płomienie ucichły, Spyros Hadjiandreou przyszedł szukać ukochanych. „Moja siostrzenica i kuzynka zostali tutaj na wakacjach” – powiedział. „Nie wiem, czy udało im się…

.

TOPSHOT - This photo taken on July 24, 2018 show cars burnt following a wildfire at the village of Mati, near Athens, on July 24, 2018. Fifty people have died and 170 have been injured in wildfires ravaging woodland and villages in the Athens region, as Greek authorities rush to evacuate residents and tourists stranded on beaches along the coast on July 24, 2018. The death toll soared with a Red Cross official reporting the discovery of 26 bodies in the courtyard of a villa at the seaside resort of Mati. / AFP PHOTO / ANGELOS TZORTZINISANGELOS TZORTZINIS/AFP/Getty Images

 

 Pan Tzanakopoulos powiedział, że 715 osób ewakuowano z plaż i wybrzeża przez marynarki wojenne, jachty i łodzie rybackie. Straż przybrzeżna stwierdziła, że ​​19 osób uratowano na morzu, a niektóre z nich wypłynęły, by uciec przed płomieniami. Przystań Rafiny stała się prowizorycznym szpitalem w nocy, gdy ratownicy sprawdzali ocalałych, niektórzy z nich ubierali się tylko w kostiumy kąpielowe, wyłaniając się ze statków straży przybrzeżnej i prywatnych łodzi. Straż pożarna poinformowała, że ​​156 osób dorosłych i 16 dzieci zostało zabranych do szpitala z obrażeniami. Jedenaścioro dorosłych jest w poważnym stanie.

 

Konrad W

 

24 lipca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Świat