Ponad 100 lotów odwołano, lotnisku Heathrow. Strajki

Ponad 100 lotów odwołano, lotnisku Heathrow. Strajki

 

Lotnisko Heathrow odwołało 172 loty i radzi pasażerom, aby przyjechali na dwie lub trzy godziny przed czasem odlotu.

Ochroniarze, strażacy i inżynierowie są wśród tych, którzy organizują paraliżujące strajki w poniedziałek i wtorek w szczycie letniego okresu ucieczki.

Oczekuje się, że strajki, zaaranżowane przez największy brytyjski związek Unite, osiągną prawie 90 000 pasażerów i doprowadzą do odwołania około jednej piątej lotów z lotniska w zachodnim Londynie.

Lotnisko Heathrow twierdzi, że do tej pory odwołało 172 loty i radzi pasażerom, aby przyjechali na dwie lub trzy godziny przed odlotem, aby uniknąć długich kolejek z zabezpieczeniami.

Oczekuje się dalszych zakłóceń na lotnisku Gatwick w dniach 10 i 11 sierpnia, kiedy pracownicy ochrony wyjdą na 48 godzin w sporze o stawki „ubóstwa”.

 

Negocjacje między pilotami zrzeszają Brytyjskie Stowarzyszenie Pilotów Linii Lotniczych (Balpa), a liniami lotniczymi nie zawarły  porozumienia.

Związekpilotów odrzucił poprawioną ofertę płacową dla pracowników linii frontowej Heathrow w głosowaniu z udziałem 4000 jej członków.

Spór powstał z gniewu na rozbieżności w płacach między pracownikami lotniska wykonującymi tę samą pracę i „ogromnym pakietem płac” dyrektora generalnego lotniska Johna Hollanda-Kaye.

Unite twierdzą, że Holland-Kaye zarabia w ciągu dwóch dni to, co zarabiają niektórzy z najniżej opłacanych ochroniarzy Heathrow w ciągu roku.

Mówi, że w zeszłym roku otrzymał 103,2 procentowy wzrost wynagrodzenia, a jego podstawowy pakiet wynagrodzeń wzrósł z 2,097 milionów funtów w 2017 roku do 4,2 miliona funtów w 2018 roku.

Związek ostrzegł Heathrow, że jeśli spór o wynagrodzenie nie zostanie rozstrzygnięty, to będą musieli wypłacić miliony funtów odszkodowania dla linii lotniczych za odwołane loty.

Unite, które mogłyby przeprowadzić dwa kolejne strajki w dniach 23 i 24 sierpnia, mówią, że linie lotnicze mogą otrzymać odszkodowanie w łącznej wysokości 4,6 miliona funtów, jeśli ich pasażerowie nie mogą wsiąść do samolotu.

Wcześniej zawiesił dwudniowy strajk zaplanowany na 26 i 27 lipca, aby skonsultować się z członkami i głosować nad umową.

Teraz odbyło się głosowanie, zaczną się ostatnie rozmowy, aby zapobiec planowanym strajkom w poniedziałek i wtorek które zostało odrzucone.

„Jeśli członkowie odrzucają ofertę płacową, a szefowie Heathrow wbijają się w nią, istnieje ryzyko, że lotnisko woli płacić milionom odszkodowań liniom lotniczym i niepotrzebnie powodować niedolę podróżujących ludzi, zamiast sortować spór, przechodząc dodatkowa mila i przyznanie pracownikom przyzwoitej podwyżki. ”

Rzecznik Heathrow powiedział: „Jesteśmy rozczarowani, że Unite odrzucił najnowszą ofertę płacową i będzie nadal dążył do porozumienia w ACAS. Unite kontynuuje niepotrzebną akcję strajkową 5 i 6 sierpnia i żałujemy, że wpływ na to będą mieli pasażerowie chcący wyjechać na wakacje.

 

konrad w

 

 

3 sierpnia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Londyn