Pomoc finansowa dla Self Employerów. Jak to zrobić.

Pomoc finansowa dla self employerów

HMRC wypłaci dotacje podlegającą opodatkowaniu osobom samozatrudnionym w wysokości 80% ich średnich zysków przez trzy miesiące, przy maxmalnej wysokości £2,500 miesiecznie.

Kto się kwalifikuje?

Ponieważ jest trudno zdeterminować ile obecnie dana osoba na samozatrunieniu zarabia aby zrekompensować utrate dochodu, w związku z tym Rząd Brytyjski postanowił oprzeć kwote dotacji dla każdego podatnika na średnich zyskach, które zostały wykazane w trzech ostatnich deklaracjach podatkowych za lata 2016/2017, 2017/2018 i 2018/2019. Jeśli taki podatnik rozpoczął działalność w ciągu tego trzyletniego okresu, średnia zysków zostanie obliczona na podstawie okresu w którym prowadził działalność.

Osoba kwalifikująca się do tego programu nie musi podawać żadnych danych liczbowych. HMRC wyliczy średnią zysku podatnika sumując zraportowany zysk za trzy lata podatkowe lub kwalifikujacy się okres w którym deklarował dochody. Orginalnie zostało ogłoszone że pieniądze zostaną wypłacone za trzy miesiaca natomiast możliwe że zostanie to wydłużone po końcu Czerwca w zależnosci od sytuacji ekonomicznej kraju.

Kto sie nie kwalifikuje?

Dotacje nie będą wypłacone nikomu kogo obejmuja poniższe kryteria:

  • Średni zysk jest wyższy niz £50,000

  • Podatnik nie złożył deklaracji za rok podatkowy 2018/2019

  • Zysk z samozatrudnienia stanowi mniej niż połowe wszystkich dochodów rocznych

  • Obecnie podatnik nie jest na samozatrudnieniu

Osoby które jeszcze nie złożyły zeznan podatkowych za rok podatkowy 2018/2019 mają czas do 23 Kwietnia aby zlożyc zeznania. Po tym terminine nie będą się kwalifikować do tego programu.

Ci którzy zaczęli własne działalności po 6 Kwietnia 2019 nie obejmuje program pomocy dla Samo zatrudnionych.

Podstawowym celem dowinansowań jest pomoc finansowa dla Samo zatrudnionych w czasie kryzysu koronavirusa. Aby sie natomiast kwalifikowac do otrzymania dotacji firam musi nadal prosperować w 2019/2020 i gdyby nie kryzys nadal by proosperowala. Ważną informacją jest że osoby zajmujące sie wynajmem nieruchomości nie są traktowane jako trade (handel) więc własciciele nie będą sie kwalifikować do tego programu nawet jeśli połowa dochodów pochodzi z dochodów z czynszów podobnie z Air B&B.

Jak dostacje będzie otrzymana?

HMRC ogłosił że skontaktuje się z podatknikami prawdopodobnie listownie. Na pewno nie będzie to mailem lub poprzez SMS. Następnie Ci którzy kwalifikuja sie na otrzymanie dotacji zostaną zaproszeni ich do złożenia wniosku o płatność prawdopodobnie przez portal HMRC.

HMRC ostrzega podatników, aby nie pozwolili sie oszukac skamerowm , którzy wysyłają SMS lub dzwonią oferując pieniądze. HMRC nigdy się nie kontaktuje w taki sposób.

Przed przyznaniem dotacjii podatnik może być zobowiązany do potwierdzenia przed HMRC że prowadził biznes w 2019/2020 roku podatkowycm i że będzie kontynuował działalności w roku 2020/2021. W tym momencie może być konieczne podanie pewnych informacji na temat obrotów biznesowych w okresie od 6 Kwietnia 2019 do 5 Kwietnia 2020.

Kiedy można oczekiwać gotówki?

Dotacja za trzy miesiące będzie płatna jednorazowo na konto bankowe podatnika, ale niestety pieniądze będą dostępne dopiero poczatkiem Czerwca. W międzyczasie czekamy. Jedyne co możemy doradzic jest sprawdzenie czy wasze konto w hmrc jest aktywne a jeśli nie posiadasz takiego kont wówczas otworzenie jest szczególnie zalecane w tym momencie.

Jak dotacja będzie traktowana ?

Dotacja jest niezwracalna. Natomiast dotacja będzie traktowana jako dochód do co znaczy ze będzie opodatkowana i będzie musiała być zgloszony w deklaracji podatkowej za rok 2020/2021. Podatnicy otrzymujacy Tax Kredyty lub Universalny Tax Kredyt musza traktować dotacje jako cześć ich dochodów z tytuly Samozatrudnienia za 2020/2021 rok podatkowy.

Biuro Greenlight Accountancy Ltd specializuje sie w rozliczeniach dla Samo zatrudnionych prowadzimy równiez kompleksową księgowość dla firm limited.

Zapraszamy do kontaktu.

Anna Candan – Ksiegowa

T: 0161 443 4144 / M: 0770 9889 612

Stockport, SK5 7DL

www.greenlightaccountancy.co.uk

Niskie zarobki w firmach self employed nie liczą lat pracy.

6 kwietnia 2020