Polski samochód w UK, zasady używania.

Polski samochód w UK, zasady używania.

 

Wiele osób młodych które dorasta ma problemy z wykupem taniego ubezpieczenia. Wtedy zaczynają kombinować – aby kupić samochód w Polsce i używać go w Wielkiej Brytanii. To samo robią też nowi Polacy którzy przylatują do pracy do UK ale przeraza ich opłata za ubezpieczenie. Jak to więc jest z Polskim Samochodem na wyspach.

Zaczynamy

1. Jeśli jesteś mieszkańcem Wielkiej Brytanii lub  jeśli właśnie przeprowadziłeś się do UK z zamiarem pracy i życia, nie możesz prowadzić w UK samochodu, pochodzącego spoza Wielkiej Brytanii. Ponieważ w UK nie ma kart pobytu, za każdym razem, gdy jesteś zatrzymywany przez funkcjonariusza policji i uważa on , że ​​jesteś mieszkańcem UK (na przykład masz brytyjskie prawo jazdy lub brytyjskie karty debetowe w portfelu), może on skonfiskować twój samochód, który może zostać zniszczony, chyba że udowodnisz, że nie mieszkasz na stałe w Wielkiej Brytanii lub pracujesz w kilku krajach Unii Europejskiej i spędzasz więcej niż 6 miesięcy (185 dni) rocznie poza terytorium UK.

2. Jeśli nie mieszkasz w UK na stałe, możesz jeździć samochodem przez co najwyżej 6 miesięcy (rocznie), ale samochód musi mieć ważny MOT i ubezpieczenie z kraju pochodzenia, które musisz pokazać policjantowi w przypadku, gdy jest to potrzebne. Musisz mu udowodnić, że nie jeździsz samochodem dłużej niż 6 miesięcy (na przykład jeśli pokażesz bilet promowy / tunelowy). Każdy dzień, kiedy twój samochód jest w kraju, liczy się, więc jeśli opuścisz kraj, ale samochód tu zostanie, to nadal liczy się na 6 miesięcy (jako, że na bilecie z promu /tunelu ciągle jest ta sama data). Wyjazd i ponowne wjazd do kraju nie zresetuje 6 miesięcy (chociaż będziesz miał nowy bilet na prom lub tunel, więc łatwiej udowodnisz, że właśnie przybyłeś do kraju)

Istnieją tylko trzy możliwe opcje dla mieszkańca UK, aby jeździć legalnie po Wielkiej Brytanii samochodem spoza tego kraju:

1. Jeśli samochód nie jest Twój, zarejestrowany właściciel nie jest mieszkańcem Wielkiej Brytanii i siedzi z tobą w samochodzie (w tym przypadku on jest uważany za kierowcę)

2. Jeśli samochód należy (lub dokładniej jest zarejestrowany w imieniu) firmy z siedzibą w UE, a ty pracujesz dla tej firmy.

3. Jeśli samochód jest kupiony w leasingu w innym kraju (na przykład jest to samochód wynajęty we Francji)

Drugi punkt jest regulowany wspólnymi unijnymi zasadami korzystania z obcych samochodów, zarejestrowanych za granicą w obrębie UE. Należy pamiętać, że te uregulowania UE również umożliwiają studentom, którzy studiują w Wielkiej Brytanii tylko przez ustalony okres, korzystanie z samochodu spoza Wielkiej Brytanii. To dlatego, że nie uznaje się ich za rezydentów UK.

Uwaga: powyższe znaczy, że jeśli jesteś rezydentem Wielkiej Brytanii i chcesz przywieźć swój samochód do tego kraju, nie możesz prowadzić go nawet, aby uzyskać MOT i rejestrację, musisz to holować lub poprosić kogoś, kto może legalnie prowadzić taki samochód (np. kogoś nie mieszkającego w Wielkiej Brytanii).

Tymczasowy przywóz – czyli co mówi strona Rządowa.

Zwykle można używać pojazdu z zagranicznymi numerami rejestracyjnymi bez rejestracji lub opodatkowania w Wielkiej Brytanii, jeśli wszystkie poniższe warunki są spełnione:

jesteś gościem i nie zamierzasz tutaj zostać na stałe

pojazd jest zarejestrowany i opodatkowany w kraju pochodzenia

pojazd jest używany tylko przez okres do 6 miesięcy – może to być jednorazowa wizyta lub kilka krótszych wizyt w ciągu 12 miesięcy

Jeśli staniesz się rezydentem lub przebywasz w UK dłużej niż 6 miesięcy, musisz zarejestrować i opodatkować pojazd – postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi importu pojazdu.

Jeśli importujesz pojazd z kraju należącego do UE zwykle nie musisz płacić podatku VAT lub cła, jeśli importujesz własny pojazd z UE.

Zadzwoń do infolinii dotyczącej importu i eksportu, jeśli masz pytania dotyczące wprowadzenia pojazdu z UE na mniej niż 6 miesięcy.

Jeśli importujesz pojazd z kraju nie należącego do UE – nie płacisz podatku VAT lub cła, jeśli tymczasowo importujesz pojazd spoza UE i wszystkie poniższe warunki są spełnione:

pojazd jest do własnego użytku

nie jesteś mieszkańcem kraju należącego do UE

nie sprzedajesz, nie wypożyczasz ani nie wynajmujesz go w żadnym z krajów UE

ponownie eksportujesz go z UE w ciągu 6 miesięcy – lub dłużej, jeśli dłużej możesz używać zagranicznych tablic rejestracyjnych

Korzystanie z zagranicznych tablic rejestracyjnych dłużej niż 6 miesięcy

Możesz mieć możliwość korzystania z pojazdu z obcymi tablicami rejestracyjnymi dłużej niż 6 miesięcy, jeśli wszystkie poniższe warunki zostaną spełnione:

na co dzień mieszkasz poza UE

przebywasz w Wielkiej Brytanii przez ustalony okres czasu jako student lub pracownik

domagasz się zwolnienia z opłacania VAT-u i cła

HM Revenue and Customs (HMRC) dostarczy Ci formularz zwolnienia celnego, jeśli wystąpisz o ulgę – pokazuj go policji, jeśli zostaniesz zatrzymany podczas prowadzenia pojazdu.Jeśli pozostaniesz w kraju po wygaśnięciu zwolnienia celnego, musisz zarejestrować się i opodatkować pojazd w Wielkiej Brytanii – postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi importu pojazdu.Jeśli HMRC twierdzi, że Twój pojazd musi być zarejestrowany i opodatkowany w Wielkiej Brytanii, skontaktuj się z zespołem ds. odprawy celnej, handlu międzynarodowego i akcyzy (CITEX).

Zespół CITEX citex.temporaryadmissionsteam@hmrc.gsi.gov.uk

Telefon: 0300 058 3736 – Od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00

PAMIETAJ :

Jeśli zostaniesz zatrzymany przez policję to musisz pokazać policji, że możesz używać pojazdu w Wielkiej Brytanii bez opodatkowania i rejestracji go tutaj, przykładowy dowód:

czasu, w którym byłeś w Wielkiej Brytanii (np. bilet promowy)

czy pojazd jest uprawniony do zwolnienia z VAT i cła (np. formularz zwolnienia z cła)

Gdy potrzebujesz tablic rejestracyjnych Q

Po wizycie w Wielkiej Brytanii przez okres do 6 miesięcy musisz otrzymywać tymczasowe numery Q z DVLA jeśli:

na tablicach są cyfry lub litery, których nie można zidentyfikować w Wielkiej Brytanii, np. Arabski skrypt

pojazd nie jest zarejestrowany w kraju pochodzenia

Skontaktuj się z DVLA, jeśli musisz uzyskać tymczasowe tablice rejestracyjne typu Q.
Zanim otrzymasz numery rejestracyjne typu Q – pojazdy z poza UE. Musisz ubiegać się o zwolnienie z podatku VAT i cła, zanim będziesz mógł uzyskać tymczasowe tablice rejestracyjne Q dla pojazdu spoza UE.

Jeśli domagasz się ulgi:

na granicy – poproś o formularz C110 stemplowany przy przyjeździe do Wielkiej Brytanii

po przyjeździe – wypełnij formularz C110 i wyślij go do zespołu CITEX, aby go opieczętować

Katarzyna Cz.

19 czerwca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Prawo UK