PIS zabiera z Londynu 100 ton złota. Idzie kryzys. Uderzają w dolara Trumpa

PIS zabiera z Londynu 100 ton złota. Idzie kryzys. Uderzają w dolara Trumpa

 

W swoim najnowszym posunięciu Polska repatriowała 100 ton złota z magazynu Banku Anglii w Londynie, aby pokazać siłę gospodarki tego kraju, powiedział w poniedziałek Narodowy Bank Polski.

Jak zauważył NBP, polskie metale szlachetne będą teraz przechowywane w skarbcu banku centralnego.

Glapinski dodał że tendencja sprowadzania metalu szlachetnego z powrotem do domu utrzyma się, jeśli „sytuacja rezerwowa będzie sprzyjająca”, a co najmniej połowa polskich rezerw złota będzie przechowywana w domu.

Polska zwiększyła skup złota, kupując 125 ton w ciągu ostatnich dwóch lat, zwiększając swoje rezerwy do 228,6 ton, podał NBP. Łączne rezerwy złota są obecnie warte około 10,8 miliarda dolarów, przy czym połowa rezerw wciąż jest przechowywana w Anglii, powiedział Glapiński.

Bank centralny dodał, że kraj ten zajmuje obecnie 22 miejsce jako największy posiadacz kruszców na świecie.

Gdyby Polska zdecydowała się sprzedać swoje złoto, miałaby zyski „wielomiliardowe”.

Banki centralne na całym świecie przyspieszają w tym roku skup złota, czego przykładem jest Serbia, która w październiku zwiększyła swoje rezerwy o 9 ton złota.

Serbia poszła w ślady innych banków centralnych, w tym Rosji, Chin, Węgier i Polski.

Według raportu World Gold Council (WGC) w raporcie Gold Demand Trends z drugiego kwartału z sierpnia 2016 r. skup złota w banku centralnym przyczynił się do trzyletniego maksimum w pierwszej połowie 2019 r. W listopadzie WGC podało, że banki centralne kupowały 547 ton złota rocznie w ujęciu netto, czyli o 12% więcej niż przed rokiem.

Obecny trend pokazuje, że popyt pozostaje stały, dyrektor wywiadu inwestycyjnego WGC Juan Carlos Artigas powiedział Kitco News w wywiadzie telefonicznym w listopadzie. „W tych szczególnych warunkach złoto doskonale nadaje się jako integralny element rezerw zagranicznych” – powiedział Artigas.

Do czynników zachęcających banki centralne do kupowania większej ilości złota należy dążenie do dywersyfikacji i obniżenia wartości dolara w świetle ryzyka geopolitycznego i napięć handlowych, powiedziała analityk Standard Chartered, Suki Cooper podczas swojego głównego wystąpienia na Gold Forum Americas we wrześniu.

Jesli kraje skupuja złoto to oznacza, że idzie kryzy i cena złótówki będzie spadać dlatego jesli braknie w budżecie złotówek na pensje Polityków i ich apanaże będą sprzedawac złoto.

Oto tłumaczy dokładnie że złoto jest potrzebne aby spłacać tanio dług Polski – jeśli PIS sciąga złoto z Londynu to oznacza że załużenie Polski jest olbrzymie za PIS i coś sie zle dzieje.

Konrad W

 

26 listopada 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Polska

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *