Polska w gronie krajów korpucji w EU. Jaka partia zrobiła ten wynik .

Polska w gronie krajów korpucji w EU. Jaka partia zrobiła ten wynik .

 

Komisarz ds. Spraw wewnętrznych UE Cecilia Malmstroem przedstawiła pełne sprawozdanie dotyczące problemu korupcji na terenie Wielkiej Brytanii. Według jej wyliczeń ​​prawdziwy koszt korupcji był „prawdopodobnie znacznie wyższy” niż 120 mld euro. Trzy czwarte Europejczyków badanych w ramach badania przeprowadzonego przez Komisję stwierdziło, że korupcja jest powszechna, a ponad połowa wzrosła.

Skala problemu w Europie jest zapierająca dech w piersiach, chociaż Szwecja jest jednym z krajów o najmniejszych problemach”, powiedziała Malmstroem w dzienniku Goeteborgs-Posten w Szwecji.

W sprawozdaniu Komisja przeanalizowała korupcję we wszystkich 28 państwach członkowskich UE. Komisja twierdzi, że po raz pierwszy przeprowadziła takie badanie. Rządy krajowe, a nie instytucje UE, są głównie odpowiedzialne za walkę z korupcją w UE. Ale pani Malmstroem powiedziała, że ​​rządy krajowe i Parlament Europejski wezwały Komisję do przeprowadzenia badania w całej UE. Komisja opracowuje prawa UE i egzekwuje zgodność z traktatami UE. Oto wiec jej spostrzeżenia”

Wielkiej Brytanii tylko pięciu osób z 1 115 – mniej niż 1% – powiedziało, że oczekiwano łapówki. „To najlepszy wynik w całej Europie” – powiedział raport. W Chorwacji, Czechach, na Litwie, w Bułgarii, w Rumunii i Grecji od 6% do 29% respondentów stwierdzono, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy poproszono ich o łapówkę lub spodziewano się jej zapłacić.

W Polsce (15%), Słowacja (14%) i Węgry (13%) występowały wysokie poziomy łapownictwa.

Pani Malmstroem powiedziała, że ​​korupcja pogarsza zaufanie do demokracji i wyczerpuje zasoby z legalnej gospodarki. Zauważa się, że polityczne zobowiązanie do prawdziwego wykorzenienia korupcji ” UE ma agencję ds. Zwalczania nadużyć finansowych, Olaf, która koncentruje się na nadużyciach finansowych i korupcji mających wpływ na budżet UE, ale ma ograniczone zasoby. W 2011 r. Budżet wynosił zaledwie 23,5 mln euro.

Komisja podkreśliła co jest najbardziej narażone na łapówki:

Zamówienia publiczne (instytucje publiczne zajmujące się zakupem towarów i usług) stanowią około jedną piątą całkowitej produkcji UE (PKB) i są podatne na korupcję, dlatego potrzebne są lepsze standardy kontroli i uczciwości
– 
Ryzyko korupcji jest zazwyczaj większe na poziomie lokalnym i regionalnym
Wiele niedociągnięć pozostaje w finansowaniu partii politycznych – często kodeksy postępowania nie są wystarczająco trudne
Często obowiązujące przepisy dotyczące konfliktu interesów są niewystarczająco egzekwowane

Oto wyniki komisji ds łapownictwa- kliknij na zdjęcie aby powiększyć:

 

korSzwecja „niewątpliwie jest jednym z krajów o najmniejszych problemach z korupcją, a inne kraje UE powinny się uczyć od rozwiązań Szwecji w celu rozwiązania problemu”. Zorganizowane grupy przestępcze mają rozbudowane sieci w całej Europie, a agencja UE ds. Policji Europol mówi, że jest ich co najmniej 3000. Bułgaria, Rumunia i Włochy są szczególnym punktem działania dla zorganizowanych gangów przestępczych w UE. W ubiegłym roku dyrektor Europolu Rob Wainwright stwierdził, że oszustwa związane z podatkiem VAT na rynku kredytów węglowych kosztowały UE około 5 mld euro.

 Platforma obiecywała walkę z korupcją a okazuje się ona urosła aż do 15 % w Unii Europejskiej

 

 

Konrad W

6 maja 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polska