Politycy w UK ostrzegają UE przed niepotrzebnymi barierami handlowymi Brexitu.

Politycy w UK ostrzegają UE przed niepotrzebnymi barierami handlowymi Brexitu.

 

Davis i Hammond wspólnie ostrzegają UE przed niepotrzebnymi barierami handlowymi Brexitu.

Panowie Davis i Hammond – często postrzegani jako przeciwnicy w zakresie Brexitu – starali się złagodzić obawy wśród niemieckich liderów biznesu na kontynencie, wzywając do „specjalnego partnerstwa” między Wielką Brytanią a blokiem.

We wspólnym artykule dla gazety Frankfurter Allgemeine sekretarz Brexit i kanclerz powiedzieli: „Jako dwie największe gospodarki Europy, nie ma sensu ani dla Niemiec, ani dla Wielkiej Brytanii, wprowadzenie niepotrzebnych barier w handlu towarami i usługami, które tylko zaszkodziłyby firmom i wzrostowi gospodarczemu po obu stronach kanału La Manche.”

Ministrowie gabinetu potwierdzili, że rozumieją iż Niemcy i blok chcą chronić integralność jednolitego rynku i że „bez wszystkich zobowiązań wynikających z członkostwa w UE kraje trzecie nie mogą mieć wszystkich korzyści”.

Starali się także stłumić roszczenia głównego negocjatora UE Michela Barniera, że ​​Wielka Brytania zmierza ku umowie handlowej w stylu „kanadyjskim” – argumentując, że jedynym sposobem na wypełnienie zobowiązań pani May – wstrzymanie swobodnego przepływu, swobodny handel ze światem i brak kontroli ze strony Brukseli – jest zaoferowanie Wielkiej Brytanii specjalnej umowy.

Wzywając europejski biznes do poparcia umowy handlowej, którą uważają za „najbardziej ambitną na świecie”, para zaczęła argumentować za stworzeniem zindywidualizowanej umowy między Wielką Brytanią a UE – dodając: „nie powinniśmy ograniczać się do modeli i ofert, które już istnieją „.

Pojawia się to, gdy blok został oskarżony o próbę zaszkodzenia brytyjskiej gospodarce, ostrzegając firmy przed możliwością zakończenia rozmów Wielkiej Brytanii i UE, bez porozumienia.

Ale zdumieni urzędnicy z UE twierdzili, że po prostu brali pod uwagę zapewnienia Theresy May, że „scenariusz bez porozumienia” jest czymś co można rozważyć.

Konrad W.

11 stycznia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka