Polacy zwracają benefity, płacą kary 3 tyś. przez nowe kontrole

Nowość

Wielka Brytania

Sprawa benefitów
Rozpoczęła się masowa kontrola benefitów w Wielkiej Brytanii i co ciekawe Polacy muszą zwracać pieniądze.

Skala ilość osób pobierający benefity jest olbrzymia niestety jest tez skala ludzi którzy nie dokońca byli uczciwi.
Poniżej przedstawiamy przykłady, gdzie ludzie musieli zwracać pieniądze przez brak kontaktu z Urzędem Skarbowym.

……………………………………..

Przykład1
Pan Jarosław z Krakowa pobierał Working i Child Tax Credit na dwójkę dzieci oraz swoją żonę, Mirke. Do tej pory prawo stanowi fakt, że nawet  jeśli dziecko jest w innym kraju Unii Europejskiej, ale rodzic pracuje na terenie UK, rodzic ma prawo do pobierania zasiłku rodzinnego w Wielkiej Brytanii. Podczas gdy rodzice składali aplikacje o Tax Credits, obydwoje mieszkali i pracowali na terenie UK. Jednak po jakimś czasie uznali, ze tylko On będzie pracował, natomiast Mirka będzie wraz z dziećmi mieszkać w Krakowie

Po kontroli jaka zlecił Urząd Skarbowy okazało się, ze Mirka nie jest w stanie udokumentować swojego pobytu na terenie UK w ostatnim czasie. Kiedy powiedzieli, ze przebywa Ona a na terenie POLSKI, opiekując się dziećmi okazało się, ze muszą oddać wszystkie pieniądze jakie pobrali od momentu wyjazdu Mirki za granice. Urząd udokumentował to tym, ze wniosek był wspólny (join tax credits claim) i od momentu kiedy Mirka wyjechała do Krakowa te pieniądze im się nie należały. Malo tego, mimo, ze tłumaczyli, ze przecież opiekuje się tam dziećmi na które mogą brać benefity nic to nie pomogło. Powinni oni natychmiast, a najpóźniej do czterech tygodni poinformować Urząd o tej zmianie okoliczności. Ojciec powinien złożyć wniosek jako osoba samotna na terenie UK, wtedy dostałby również Child Tax Credit na dzieci przebywające w Polsce.

………………………………..

Przykład 2
Janina z Manchester  pracowała w magazynie przez agencje pracy. Zwykle pracowała około 40 godzin w tygodniu, jednak czasami zdarzało się, ze agencja odsyłała pracowników do domu. Janina szukała innej pracy, ale agencje nie gwarantowały sprecyzowanej ilości godzin w kontrakcie. Zresztą popularne sa w tym momencie wśród pracodawców tzw ‘’zero hours contract’’, gdyż nie obliguje to pracodawcy do wypłacania żadnych pieniedzy pracownikom podczas gdy pracy nie ma.

Tak czy owak czasami Janina pracowała powyżej 40 godzin w tygodniu gdy firma miała więcej zamówień, a czasami pracy nie było przez dwa tygodnie bądź po kilku godzinach była odesłana do domu. Zwłaszcza wtedy jej zasiłek (Tax Credit) w wysokości około £60 był bardzo przydatny. Były to pewne pieniądze, które tak naprawdę pozwalały jej przetrwać ciężki finansowo okres. Po kilku miesiącach, Janina znalazła inna prace, gdzie pracuje do dziś i ma zapewnione 40 godzin w kontrakcie, jak i możliwość robienia nadgodzin. Jednak firma wynajęta przez Urząd Skarbowy domagała się przedstawienia wszystkich odcinków z wypłaty (payslips), oraz listu od pracodawcy, który potwierdzałby ilość przepracowanych godzin w tygodniu. Janina dostała czas dwa tygodnie na przedstawienie wszystkich dokumentów. Jeśli by ich nie przedstawiła automatycznie wstrzymałoby jej świadczenia i mogłaby zapłacić kare.

Po tym jak osoba kontrolująca doszła do tego, że Janina nie miała przepracowanych minimum 30 godzin w tygodniu przez większość tygodni w roku, uznano, ze musi zwrócić wszystkie pieniądze jakie pobierała w danym roku podatkowym, a mało tego zaczęto kontrolować poprzednie lata pracy. Janina dostała rachunek do zapłacenia na kwotę £2985.00.

……………………………….

Przyklad 3
Pan Andrzej z Liverpoolu, pracował przez agencje pracy w fabryce. Po kilku miesiącach ze względu na to, ze fabryka była znacznie oddalona od miejsca zamieszkania zdecydował, ze będzie pracował lokalnie, a ze miał wcześniejsze doświadczenie z Polski na budowie, postanowił otworzyć samozatrudnienie (self employment) i ogłaszać swoje usługi na terenie Liverpoolu. Ponieważ byl dosyć dobry w swojej pracy miał dosyć dużo klientów.

Międzyczasie wyprowadził się z domu, w którym mieszkał i postanowił poinformować Urząd Skarbowy o tej zaistniałej zmianie. Pod koniec rozmowy telefonicznej, agent zadał pytanie: ‘Czy chce Pan zgłosić jakiekolwiek inne zmiany?’

Pan Andrzej powiedział, ze nie pracuje już w fabryce, a jest samozatrudniony. W tym momencie okazało się, że ma zwrócić wszystkie pieniądze, które dostał w formie Tax Credits od momentu, kiedy przestał pracować w fabryce. Na szczęście pan Andrzej miał jakieś oszczędności, wiec szybko uregulował rachunek wobec Urzędu Skarbowego.

Jednak jest to przykład o którym warto wiedzieć.

ona

photo/shedoesthecity.com

 

O co chodzi że tyle dymu !!!
Brytyjski Urząd Skarbowy nie był wstanie kontrolować wszystkich aplikacji dlatego zlecił kontrole prywatnej firmie a jej celem jest właśnie znaleźć osoby które w wiadomych przyczyn ukrywały prawdę.


Firma która nazywa się Concentrix kontroluje wszystko.

Należy jej podesłać wszystkie peyslipy, faktury, statementy z banku. Firma KONTROLUJE bardzo szczegółowo wszystko i niestety jeśli ktoś miał coś ukryte musi zwracać wszystkie pieniądze.

W ostatnim czasie zgłosiło się do nas mnóstwo osób, które Urząd Skarbowy za pomocą prywatnej firmy zaczął kontrole Polaków najgorsze iż płacą kary a kara to nawet 3000  funtów.

Pamiętaj! Na zgłoszenie jakichkolwiek zmian masz zwykle cztery tygodnie, najlepiej zrobić to od razu! W razie wątpliwości odnośnie przepisów prawa socjalnego skontaktuj sie ze specjalista.

info@polishcommunityuk.org 07732949906 /  01513453229 Justyna

www.polishcommunityuk.org

Jeśli więc robiłeś coś  ” nie tak ” przygotuj sobie dobre wyjaśnienie bo kontrole są bardzo dokładne. Najgorzej mają osoby które pracowały lub pracują przez agencje pracy i pobierają working tax , zadeklarowały że pracują jakąś ilość godzin w tygodniu niestety nie zawsze jest praca a nie zgłaszały o tym pobierając benefity.

kliknij po szczegóły

c1

c2c3

2 czerwca 2016

1 komentarzy
  1. a jeśli nie ma zmian? mąż dalej w tej samej firmie tyle samo zarabia a ja dalej nie pracuję? coś mi grozi? co ile muszę dokumentować brak zmian HM?

Komentowanie jest wyłączone.