„Polacy są niezbędni w Szkocji”, minister Brexit ostrzega UK

„Polacy są niezbędni w Szkocji”, minister Brexit ostrzega UK

 

„Obywatele Europy są niezbędni w Szkocji”, minister Brexit ostrzega UK

Szkocja potrzebuje Europejczyków, powiedział minister rządu SNP ds. Brexitu, Michael Russell.

Przemawiając po spotkaniu szkockich ministrów z liderami biznesu w Londynie, powiedział, że ​​pracownicy UE są „niezbędni dla naszej gospodarki”. Istnieją obawy, że zakończenie swobody przemieszczania się po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może mieć niszczący wpływ na niektóre największe sektory w Szkocji.

Chris Cummings, prezes Stowarzyszenia Inwestycyjnego, który był na spotkaniu powiedział: „Szkocja odgrywa kluczową rolę w branży zarządzania inwestycjami.

Prawie jedna czwarta aktywów zarządzanych przez firmy z siedzibą w Wielkiej Brytanii odbywa się w Szkocji, co wynosi 620 mld funtów. Zdolność Szkocji do dalszego dostępu do wysoko wykwalifikowanych talentów z całej Wielkiej Brytanii, Europy i reszty świata ma kluczowe znaczenie dla naszej branży.”

Po spotkaniu, Russell powiedział:

„Przyciągnięcie talentu z całej Europy ma zasadnicze znaczenie dla naszej gospodarki i coraz więcej dowodów wskazuje na potrzebę dostosowania podejścia do imigracji, aby sprostać potrzebom różnych części Wielkiej Brytanii.

Image result for Michael Russell.

Tymczasem główny negocjator Parlamentu Europejskiego w Brexit przesłał minister spraw wewnętrznych Amber Rudd ostrzeżenie, że sposób potraktowania przez rząd brytyjski obywateli UE może wpłynąć na przyszłą umowę handlową.

Guy Verhofstadt napisał do Rudd po wielu sprawozdaniach dotyczących europejskich obywateli traktowanych niesprawiedliwie. Zwrócił uwagę na przypadek Haruko Tomioka, Japonki która poślubiła Polaka, mieszkających w Londynie, której cofnięto świadczenie na rzecz dzieci i prawo jazdy, dostała siedem dni na opuszczenie UK, pomimo pobytu w kraju od 13 lat.

„Rosnąca liczba takich incydentów została odnotowana w mediach w ostatnich miesiącach”, eurodeputowany napisał w swoim liście do Rudd.  „Jak pani wiadomo, interesy zarówno obywateli UE, jak i brytyjskich są szczególnie ważne dla Parlamentu Europejskiego, a instytucja będzie działać na rzecz ochrony ich interesów przez cały proces prowadzący do wycofania się Wielkiej Brytanii z UE”.

Dodał, że tego typu incydenty „nieuchronnie wpłyną na stosunek parlamentu do przepisów dotyczących praw obywatelskich w jakiejkolwiek ostatecznej umowie o wycofaniu się, co do której, jak pani wie, parlament musi wyrazić zgodę”.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych stwierdził:

„Prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii pozostają bez zmian, podczas gdy jesteśmy członkami Unii Europejskiej. ” Przeprosiliśmy osoby dotknięte niedawnymi błędami. MSW skutecznie realizuje miliony wniosków o wizę, obywatelstwo, paszport i status imigracyjny każdego roku. Kiedy błędy pojawiają się w sprawach dotyczących imigracji, ministerstwo działa tak szybko, jak to możliwe, aby poprawić sytuację „.

Katarzyna Cz

28 września 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Szkocja