Pół miliona Polaków stara się o pobyt stały w UK. Reszta wróci

Pół miliona Polaków stara się o pobyt stały w UK. Reszta wróci

Departament ogłosił w czwartek najnowsze aktualne dane wewnętrzne dotyczące liczby osób ubiegających się o pomoc w ramach programu rozliczeniowego UE.

Dokładne dane nie zostały dostarczone. Według Home Office mniej niż 2% aplikacji to zduplikowane aplikacje. Jak wynika z ogłoszenia, do tej pory zezwolono na pozostanie w Wielkiej Brytanii ponad 2,7 miliona wnioskodawców.

Od 28 sierpnia 2018 r. Do 31 grudnia 2019 r. Sfinalizowano ponad 2,4 miliona (2450,220) wniosków, jak wynika z danych Home Office.

Spośród nich 58% (1 230 820) otrzymało status osiedleńca, stałe prawo do pozostania,

a 41% (1 003 160) otrzymało status osiedleńca, co daje im tymczasowe pozwolenie na zamieszkanie w kraju i możliwość ponownego złożenia wniosku, gdy tylko robią to od pięciu lat.

12 950 wniosków zostało unieważnionych lub wycofanych, 3280 sklasyfikowanych jako „nieważne”, a 6 odmówiono – wnioski zostały odrzucone, ponieważ skarżących uznano za poważnych lub uporczywych przestępców.

Otrzymano 386 570 wniosków otrzymanych przez dzieci (14%) w wieku poniżej 18 lat, natomiast 59 100 osób pochodziło od osób w wieku 65 lat i starszych (2%).

(PA Graphics)

Większość wniosków (92%) pochodzi od osób już mieszkających w Anglii, 5% ze Szkocji i 2% w Irlandii Północnej i Walii. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych prawie milion aplikacji zostało złożonych przez osoby mieszkające w Londynie. Dzielnica Newham we wschodniej części Londynu odnotowała największą liczbę wniosków do programu (68 510).

Poza stolicą najwięcej wniosków pochodziło z Birmingham (57 340).

Minister spraw wewnętrznych Priti Patel opisała ten program jako „największy tego rodzaju w historii Wielkiej Brytanii”, co oznaczałoby, że „obywatele UE mogą udowodnić swoje prawa przez dziesięciolecia”, dodając: „Nadszedł czas, aby kraje UE przyjęły podobny program”.

Według Home Office pracownicy zajmujący się sprawami przetwarzają do 20 000 aplikacji dziennie, z czego ponad 400 000 rozpatrzono w październiku.

W ramach tego programu obywatele UE i ich krewni, a także obywatele Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), a także Szwajcaria, proszeni są o złożenie wniosku o potwierdzenie statusu imigracyjnego, aby mogli mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii po 30 czerwca 2021 r. po zakończeniu okresu przejściowego Brexitu i swobody przemieszczania się.

Po przyznaniu statusu wnioskodawcy mogą korzystać z NHS, studiować i uzyskiwać dostęp do publicznych funduszy i świadczeń, a także podróżować do kraju i poza granice kraju. Ale najpierw muszą udowodnić swoją tożsamość, pokazać, że mieszkają w Wielkiej Brytanii i ogłosić wszelkie wyroki skazujące.

Applications to EU Settlement Scheme: top 10 areas outside London

Konrad W

 

7 lutego 2020