„Pokaż ducha Churchilla” rybacy do May, przejmij kontrolę nad wodami

 

„Pokaż ducha walki Churchilla” rybacy namawiają May do przejęcia kontroli nad brytyjskimi wodami przed rozpoczęciem okresu przejściowego.

 

Rybacy obawiają się, że premier będzie da się skusić podczas rozmów z Brukselą i poświęci ich przemysł w zamian za koncesje UE na większe sektory.

Pani May powiedziała, że ​​Wielka Brytania opuści Wspólną Politykę Rybołówstwa (WPRyb) 29 marca przyszłego roku, ale nie będzie mogła wprowadzać własnych nowych ustaleń aż do zakończenia „okresu wdrożeniowego”, który ma trwać około dwóch lat od dnia wyjścia.

Grupa Fishing for Leave twierdzi, że oznaczałoby to, że Wielka Brytania będzie musiała przestrzegać unijnych przepisów dotyczących limitów połowowych podczas przejścia, ale bez możliwości decydowania o nich, ponieważ oficjalnie nie będą one dotyczyły Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania musiałaby również trzymać się warunków umów zawieranych przez UE z krajami pozaeuropejskimi, takimi jak Norwegia i Islandia.Jednak te kraje spoza UE nie byłyby związane porozumieniem przejściowym pomiędzy Wielką Brytanią a UE, a zatem nie byłyby zobowiązane wobec Wielkiej Brytanii, gdy ta odejdzie z UE, uważa grupa.

Ostrzegli, że porozumienie będzie oznaczało, że Wielka Brytania będzie podporządkowana WP Ryb we wszystkim poza nazwą, związana limitami, jakie UE ustala każdego grudnia dla różnych rodzajów ryb, które Wielka Brytania i konkurencyjne floty mogą złowić na wodach Wielkiej Brytanii.

Zaklasyfikuje również brytyjskie łodzie do proponowanych przez UE zakazów „odrzutów” ryb z powrotem do morza, jeżeli przekroczą one limit połowowy przypadający na rybaka.Jak twierdzi Fishing for Leave, według oficjalnych prognoz, zbankrutuje 60 proc. floty brytyjskiej.Ostateczną zniewagą byłoby umożliwienie zagranicznym statkom połowu ryb na wodach brytyjskich zgodnie z prawem międzynarodowym, gdy dany kraj nie byłby w stanie zebrać własnych zasobów.

Sekretarz ds. Środowiska, Michael Gove, którego ojciec był rybakiem, i minister rybołówstwa George Eustice, obaj popierający Brexit, wyrazili swoje poparcie dla obaw branży.

Konrad W

 

22 lutego 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka