Pogrzeby z zamrażaniem zwłok będą w Wielkiej Brytanii.

Pogrzeby z zamrażaniem zwłok będą w Wielkiej Brytanii.

 

Pogrzeby „deep freeze” będą możliwe w Wielkiej Brytanii.

Pogrzeby „deep freeze” dla ludzi, którzy nie chcą być pochowani lub skremowani mogą stać się rzeczywistością w Wielkiej Brytanii.

Plany „zielonego” krematorium, które zamraża ciała zamiast je spalać, są rozważane przez Radę Okręgową Sevenoaks w Kent.

Jeśli zostanie zatwierdzony, obiekt, który powstanie wraz z kaplicą i kawiarnią, będzie pierwszym tego rodzaju na świecie.

Stosując proces zwany kriomacją, który jest przyjazną dla środowiska alternatywą dla pochówku lub kremacji, martwe ciała są zamrożone do -200°C i sproszkowane.

Ciało umieszcza się w wannie z czystym ciekłym azotem na około godzinę, gdzie zostanie schłodzone do temperatury -192°C (-313°F). Powoduje to jego krystalizację, pozwalając na kruszenie w cząstki przez maszynę.

Następnie wysuszone ciało przepuszcza się przez proces, który usuwa wszelkie metale ze szczątków. Eliminuje to potencjalnie szkodliwe minerały, które mogły przetrwać z wypełnienia zęba, protezy lub innego źródła cielesnego.Uważa się, że proces ten jest bardziej ekologiczny niż kremacja, ponieważ proces ten nie powoduje tak szkodliwego zanieczyszczenia powietrza.

Według jego wynalazcy, szwedzkiej biolożki Susanne Wiigh-Mäsak, która przez 20 lat rozwijała tę koncepcję, jest to najbardziej ekologiczna forma pochówku, jaką kiedykolwiek wymyślono. Chodzi o to, że grunty dostępne dla tradycyjnych pochówków są coraz mniejsze, że cmentarze uciekają się do kontrowersyjnej praktyki ponownego wykorzystywania grobów.

W celu złagodzenia nacisków na cmentarze Komisja Prawna, organ rządowy, który reformuje ustawodawstwo, opracowuje nowe zasady umożliwiające „liofilizowane” pogrzeby.

Katarzyna Cz

22 stycznia 2018