Podwyzka cen gazu i energii elektry o 5,5%

British Gas podniósł ceny gazu i energii elektrycznej o 5,5

Wzrost, który dotyczy zarówno gazu, jak i energii elektrycznej, spowoduje, że średni roczny połączony rachunek dla tych klientów British Gas osiągnie wysokość 1 161 funtów.

Firma, która jest największym dostawcą energii w Wielkiej Brytanii, twierdzi, że dotknie to 4,1 miliona klientów.

Wzrost zacznie obowiązywać od 29 maja i jest następnym po wzroście cen energii elektrycznej o 12,5% wprowadzonym we wrześniu.

British Gas obwiniał politykę rządu za część tego wzrostu, sugestię odrzuconą przez ministrów.

Rachunki pod presją

British Gas powiedział, że musi podnieść ceny w związku ze wzrostem kosztów produkcji energii – w tym kosztów hurtowych.

Firma wskazała na podobną decyzję regulatora energetycznego Ofgem, który niedawno obarczył winą koszty hurtowe za wzrost domyślnej taryfy dla osób posiadających liczniki przedpłat.

Strony porównujące ceny, które zarabiają na klientach zmieniających dostawców, przewidują, że inne firmy energetyczne będą podążać za wzrostem cen w British Gas.

Standardowe taryfy zmienne ‘wycofane’

Firmy energetyczne napotykają presję ze strony polityków w sprawie cen i stosowania standardowych taryf zmiennych, które zostały uznane za kiepskie dla konsumentów.

British Gas zniosło standardowe taryfy zmienne dla nowych klientów – po podobnych ruchach ze strony E.On i Scottish Power.

Ci klienci British Gas, którzy już zawarli umowy na czas określony, a którzy nie zdecydują się na zmianę po zakończeniu umowy, są teraz objęci oddzielną taryfą domyślną.

 

Ta tak  zwana Taryfa Tymczasowa wzrośnie również o 60 funtów w dniu 29 maja. Średnio wynosząca 1136 funtów rocznie, jest nieco tańsza od standardowej taryfy zmiennej, z której korzystają dotychczasowi klienci.

Chociaż E.On nie podnosi znacznie cen energii, niedawno ogłosił zmiany w sposobie wystawiania rachunków klientom, zgodnie z którymi średnia standardowa taryfa zmienna wzrośnie o 22 funty rocznie od 19 kwietnia.

10 kwietnia 2018