Podwyżka. 7,83 funta za godzinę, od 1 kwietnia przyszłego roku

Podwyżka. 7,83 funta za godzinę, od 1 kwietnia przyszłego roku

 

Czy wynagrodzenie minimalne wzrośnie w 2018 roku?

National Living Wage wzrośnie dla milionów pracowników – jak sprawdzić, czy dostaniesz podwyżkę.

Kanclerz potwierdził wzrost National Living Wage czyli krajowej płacy minimalnej – który ma wynieść 7,83 funta za godzinę, od 1 kwietnia przyszłego roku. Jest to stawka godzinowa płacona pracownikom powyżej 25 roku życia – obecnie wynosi 7,50 funtów.

Philip Hammond, który wydał oświadczenie podczas ogłoszenia w środę jesiennego budżetu, powiedział, że jest to wzrost o 4,7% – dodał, że wzrost spowoduje, że pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin na podstawowym wynagrodzeniu będą 600 funtów na plusie w skali roku. To równowartość 50 funtów miesięcznie – lub 33 pensów za godzinę. Wynagrodzenie minimalne również wzrośnie – podwyżka dla praktykantów wyniesie 20 pensów za godzinę. Podwyżka minimalnego wynagrodzenia Hammonda jest związana z obietnicą Torysów, by do 2025 r. zapewnić stawkę 9 funtów za godzinę dla pracowników powyżej 25 roku życia.

Jest to jednak wciąż poniżej standardów Living Wage – organizacji pozarządowej, która ustala własne stawki godzinowe w oparciu o inflację.

W środowym przemówieniu Hammond ogłosił wzrost ulgi podatkowej z 11,500 funtów do 11,850 funtów. Jest to roczna kwota dochodu osobistego, niepodlegająca opodatkowaniu. Wzrost oznacza, że ​​możesz zarobić nawet 350 funtów rocznie więcej bez konieczności płacenia podatku dochodowego – każda osoba powyżej tego progu zaoszczędzi szacunkowo 70 funtów rocznie.

Co to jest National Living Wage?

Zgodnie z regułami, jeśli pracujesz i masz 25 lat lub więcej (ale nie w pierwszym roku stażu), twoja stawka godzinowa musi wynosić co najmniej 7,50 funtów – lub 7,83 funtów od kwietnia 2018 r.

Dowiedz się, czy jesteś uprawniony do otrzymania National Living Wage za pomocą tego poręcznego kalkulatora. https://www.gov.uk/am-i-getting-minimum-wage/y

Co to jest Minimum Wage?

The National Minimum Wage(NMW) to minimalne wynagrodzenie na godzinę, do którego większość pracowników ma prawo. Stawka zależy w dużej mierze od wieku pracownika oraz od tego, czy jest on praktykantem. Jeśli masz powyżej 25 lat, zamiast tego kwalifikujesz się do National Living Wage.

Stawka jest wymogiem prawnym, a niedotrzymanie go może spowodować, że pracodawca zostanie ukarany grzywną, a nawet uwzględniony na corocznej czarnej liście.

1 kwietnia wzrośnie również stawka godzinowa dla pracowników poniżej 25 roku życia. To, według Komisji Low Pay (organu, który ustala stawki), będzie największym wzrostem w ciągu dekady dla osób w wieku 18-20 lat i 21-24 lat, ze wzrostem o 4,7 procent i 5,4 procent.

Pracodawcy są obecnie prawnie zobowiązani do płacenia pracownikom następujących stawek:

W wieku 21-24: Twoja obecna stawka wynosi 7,05 funtów, ale w dniu 1 kwietnia 2018 r. wzrośnie do 7,38.

W wieku 18-20 lat: Twoja obecna stawka wynosi 5,60 funtów, jednak w dniu 1 kwietnia 2018 r. wzrośnie ona do 5,90.

W wieku poniżej 18 lat: Twoja obecna stawka to 4,04 funty, jednak 1 kwietnia 2018 r. wzrośnie do 4,20 funtów.

Praktykant: Twoja obecna stawka wynosi 3,50 funty, jednak 1 kwietnia 2018 r. wzrośnie do 3,70 funtów.

Istnieje kilka zasad dotyczących tych stawek:

Praktykanci mają prawo do stawki praktykanta, jeśli są: a) w wieku 19 lat lub poniżej b) w wieku 19 lat lub więcej i są w pierwszym roku praktyki.

Aby zakwalifikować się do wynagrodzenia minimalnego, musisz być w wieku, w którym kończy się szkołę (16 lat lub więcej).

Masz prawo do odcinka wypłaty i powinieneś poprosić swojego szefa, jeśli nie otrzymasz go automatycznie. Czytanie tego pomoże ci sprawdzić, ile zarabiasz i jak jesteś opodatkowany. Na stronie The Money Advice Service znajdziesz przewodnik, który pomoże Ci go rozszyfrować.

Istnieje wiele różnych sposobów, w jakie pracodawcy płacą. Jeśli płacą ci za godzinę, powinna być w to wliczona podróż między różnymi miejscami pracy. Jeśli otrzymasz roczną pensję, możesz obliczyć swoją stawkę za godzinę. Nawet jeśli otrzymujesz wynagrodzenie za konkretną pracę, masz uczciwą stawkę godzinową.

Jeśli pracujesz w restauracji, twój szef nie powinien wliczać twoich napiwków do wynagrodzenia. Kampania Fair Tips pomogła zabezpieczyć prawo chroniące pracowników w 2008 roku.

Myślę, że jestem niesprawiedliwie opłacany – co mam zrobić?

Jeśli uważasz, że masz za niskie wynagrodzenie, powinieneś jak najszybciej zasięgnąć porady w tej sprawie. Możesz dowiedzieć się, jakie są twoje uprawnienia, korzystając z Advisory, Conciliation and Arbitration Service’s (ACAS) Helpline Online.

ACAS to bezpłatny organ, który udziela informacji i porad dla pracodawców i pracowników na temat prawa pracy.

Jeśli okaże się, że w rzeczywistości jesteś niesprawiedliwie opłacany, radzimy najpierw porozmawiać z pracodawcą i spróbować rozwiązać problem. Jeśli to nie zadziała, masz prawo do złożenia formalnej skargi do swojego pracodawcy. Alternatywnie, ACAS mówi, że pracownik może złożyć skargę do HMRC, który zbada ją za ciebie.

Jeżeli HMRC stwierdzi, że pracodawca nie dotrzymał minimalnego wynagrodzenia, może wysłać pismo zaległości wraz z karą za niepłacenie pracownikowi odpowiedniej stawki wynagrodzenia.

Maksymalna wysokość grzywny za niepłacenie wynosi 20 000 funtów na pracownika. Jednakże pracodawcy, którzy nie zapłacą, mogą zostać pozbawieni funkcji dyrektora firmy przez okres do 15 lat.

Jeśli chcesz uzyskać dalszą poradę, zadzwoń na rządową infolinię Pay and Work Rights 0800 917 2368. Usługa jest bezpłatna i poufna.Alternatywnie, spróbuj skontaktować się z Biurem Porad Obywatelskich [Citizens Advice Bureau]. Ich doradcy mogą bezpłatnie udzielać pomocy w zakresie różnych kwestii pieniężnych i prawnych.

Konrad W

21 grudnia 2017