Podatek od cukru w ​​napojach bezalkoholowych wchodzi w życie

Podatek od cukru w ​​napojach bezalkoholowych wchodzi w życie

 

Od piątku producenci muszą płacić podatek od napojów z dużą zawartością cukru.

Ministrowie i obrońcy podatku wierzą, że już okazał się sukcesem, ponieważ wiele firm ograniczyło zawartość cukru w napojach jeszcze przed zmianą. Inni twierdzą jednak, że jest jeszcze za wcześnie, aby ocenić wpływ.

Wiodące marki, takie jak Fanta, Ribena i Lucozade, zmniejszyły zawartość cukru w ​​napojach, ale Coca-Cola tego nie zrobiła.

Wprowadzając ten podatek, ​​Wielka Brytania dołącza do niewielkiej garstki narodów, w tym Meksyku, Francji i Norwegii, które wprowadziły podobne opłaty.

Jak to działa?

Opłata nakładana jest na producentów – niezależnie od tego, czy podwyższą ceny napojów, czy nie. Napoje o zawartości cukru powyżej 8 g na 100 ml będą obciążone stawką podatkową w wysokości 24 pensów za litr.

Te zawierające 5-8 g cukru na 100 ml będą miały nieco niższą stawkę podatku, wynoszącą 18 pensów za litr.

Czyste soki owocowe będą zwolnione z podatku, ponieważ nie zawierają dodatkowego cukru, napoje o dużej zawartości mleka będą również zwolnione ze względu na zawartość wapnia.

Pierwotnie Ministerstwo Skarbu przewidziało, że dzięki podatkowi zebrałoby ponad 500 milionów funtów rocznie, ale obecnie obniżono kwotę do 240 milionów funtów, ponieważ niektórzy producenci ograniczyli zawartość cukru w ​​swoich produktach.

W Anglii pieniądze z podatku będą inwestowane w sporty szkolne i kluby śniadaniowe.

Produkty takie jak ciasta, ciastka i inna żywność nie są objęte podatkiem, chociaż osobna inicjatywa zachęca producentów do dobrowolnego obniżenia zawartości cukru w ​​tych produktach.

Ale czy to zadziała? Ciężko jeszcze powiedzieć.

Ekspert odżywiania Uniwersytetu w Bedfordshire, dr Daniel Bailey, powiedział, że chociaż podatek jest „pozytywnym krokiem” w walce z otyłością i doprowadził do „zauważalnej” reakcji przemysłu, reakcja konsumentów jest niepewna.

Ankieta sugeruje, że ten krok może pomóc wielu osobom. Badania przeprowadzone przez Mintel wykazały, że niewiele ponad połowa Brytyjczyków twierdzi, że opodatkowanie niezdrowych produktów zachęciłoby ich do ograniczenia spożycia. Dla porównania, łatwiejsze do zrozumienia informacje żywieniowe zmieniłyby nawyki zakupowe trzech czwartych ludzi – pokazało badanie przeprowadzone na 2000 osób.

Jak zareagowali konsumenci?

Reakcja na nowy podatek była mieszana, a wielu konsumentów twierdziło, że rząd nie powinien ingerować w to, co uważają za osobisty wybór.

Nastolatki spożywają ogromne ilości słodzonych napojów

Wszystkie grupy wiekowe konsumują zbyt dużo cukru, a nastolatki najwięcej. Spożywają jedną czwartą zapotrzebowania na cukier, pijąc słodzone napoje. Public Health England ma również nadzieję, że dzięki zmianie poprawi się stan zdrowia jamy ustnej u dzieci. Agencja opublikowała dane pokazujące, że dziecko w Anglii ma usuwany ząb w szpitalu co 10 minut z powodu możliwej do uniknięcia próchnicy. Dr Sandra White z PHE zachęca rodziny do całkowitego zaprzestania picia słodzonych napojów oraz do spożywania mleka o niskiej zawartości tłuszczu.

Jak zareagował przemysł?

Według szacunków Ministerstwa Skarbu na podstawie danych rynkowych, 50% producentów ograniczyło zawartość cukru w ​​napojach. Fanta zmniejszyła ją o prawie jedną trzecią, Ribena i Irn-Bru o połowę, a Lucozade o prawie dwie trzecie. Tesco twierdzi, że żaden z napojów z jego własnej marki nie będzie obciążony opłatą, chociaż proces zmiany składu rozpoczął się przed ogłoszeniem podatku od cukru. Klienci mogą spotkać się jednak z podwyżką cen niektórych napojów bezalkoholowych lub zmianą pojemności butelek.

Na początku tego roku Coca-Cola ogłosiła, że ​​zmniejszy rozmiar swojej butelki 1,75l do 1,5l i podniesie cenę o 20 pensów. Firma powiedziała, że ​​zdecydowała się nie zmieniać swojego klasycznego przepisu, ponieważ „ludzie kochają ten smak i powiedzieli nam, żebyśmy nic nie zmieniali”. Coca-Cola Zero Cukru i Dietetyczna Cola nie są dotknięte podatkiem.

Zderzenie z rzeczywistością: Czy podatek cukrowy działa w Meksyku?

Meksyk wprowadził podatek od słodkich napojów w dniu 1 stycznia 2014 r., który działa podobnie jak w Wielkiej Brytanii. Pod koniec pierwszego pełnego roku, Meksykanie konsumowali o 12% mniej słodkich napojów niż w roku poprzedzającym wprowadzenie podatku. Największe spadki dotyczyły najbiedniejszych gospodarstw domowych. Badacze przyjrzeli się także temu, co stało się z innymi napojami i stwierdzili, że nastąpił wzrost sprzedaży napojów, które nie podlegały podatkowi. Było to spowodowane przede wszystkim wzrostem popularności wody butelkowanej. Nie ma jeszcze dowodów na to, że doprowadziło to do zmniejszenia otyłości – ale nadal może być zbyt wcześnie, by stwierdzić, jakie będą długoterminowe skutki dla wagi populacji.

Konrad W

6 kwietnia 2018